18 grudnia 2019

Jak przesłać pieniądze na Ukrainę i z Ukrainy?

Jeśli trafiłeś na tę stronę, szukając odpowiedzi na tytułowe pytanie, to jest ona zbliżona do tej, jak we wpisie TUTAJ. Należy jednak wziąć pod uwagę ograniczenia dostępności niektórych usług.

W skrócie:

1. Duże kwoty i formalne przelewy na Ukrainę najlepiej realizować z banku wykonując przelew SWIFT. Potrzebny będzie kod BIC banku (8 lub 11 znaków) oraz nr rachunku. Sugeruję wybór opcji kosztowej SHA. Kupując walutę w Alior Kantor, możesz ją przesłać SWIFT bez opłat - moja opinia o Alior Kantor jest TU.

2. Co z Revolutem? Dla Polaków chcących wykorzystać Revoluta, by wysłać walutę do banku ukraińskiego. Sprzedaż/zakup hrywny w Revolucie oznacza marżę 1% w dni powszednie i 2% w weekendy. Sporo, ale w bankach może być znacznie gorzej. Mieszkaniec Ukrainy ma tu jeszcze gorzej. Może otrzymać kartę Revolut tylko wtedy, gdy udowodni, że ma prawo pobytu w UE, wysyłając odpowiedni skan do supportu przez aplikację. To może być visa, pozwolenie pobytu albo paszport europejski. Po dopełnieniu formalności zdobycie karty i wysłanie jej na adres w kraju europejskiej strefy ekonomicznej (EEA, np. w Polsce) powinno być formalnością, otwierając drogę do najszybszych przelewów między użytkownikami!
Podobną procedurę mogą zastosować Rosjanie, obywatele Kazachstanu czy innych republik. Warto sobie jednak zdać sprawę, że ma ona sens tylko, jeśli planuje się pobyt w krajach EEAeuropejskiego obszaru ekonomicznego dłużej.

3. Aplikacja karty Curve (opis karty TUTAJ) zawiera funkcję SEND umożliwiającą wykonanie transferu ze swojej karty na kartę kogoś innego - poświęciłem jej odrębny wpis TU. To odpowiednik przelewów pomiędzy użytkownikami. Funkcja działa bezpłatnie, a czas transferu zależy od wystawców kart: od godziny do kilku dni. Obywatele Ukrainy mogą wnioskować o kartę Curve, jeśli przebywają w europejskiej strefie ekonomicznej.

4. Poza ofertą banków można skorzystać z aplikacji TransferGo (internetowa i mobilna) - opisałem ją TUTAJ. Z jej pomocą można zrobić przelew międzynarodowy. W promocji dają 10 GBP dla nowych użytkowników!

Proponuję też trzymać się z dala od firm oferujących doręczenie gotówki. To XXI wiek, bez przelewów, konta i karty ani rusz!

Obywatele Ukrainy mogą zakładać rachunki w Polsce, taką usługę nakierowana na nich ma coraz więcej banków i sieci bankomatów. Przynajmniej po rosyjsku, jeśli nie po ukraińsku, mogą rozmawiać z infolinią takich banków jak Alior Bank, Millennium, BNP Paribas, Santander, Pekao i PKO. W ofertach można znaleźć także np. możliwość bezpłatnych wypłat z bankomatów za granicą, w tym na Ukrainie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz