10 maja 2019

Gdzie kupić fundusze inwestycyjne bez opłat, gdzie inwestować? Porównanie trzech platform sprzedaży TFI.

Wiele banków i domów maklerskich oferuje różnorakie fundusze, w tym własne, ale w większości wypadków są one sprzedawane z opłatą manipulacyjną za nabycie (a czasem też odkupienie). Zwykle bezprowizyjne lub z niską prowizją sprzedawane są fundusze niskiego ryzyka, zdarzają się tez promocje obniżające opłaty do zera, jak w ING - oferta tam to ok. 100 subfunduszy, w tym dość specyficzne ING SFIO. Kilka banków ma b. bogatą ofertę odnośnie odpłatnego nabycia jednostek funduszy, np. Alior.

Ja jednak preferuję miejsca, które deklarują bezprowizyjność cały czas i szeroki wybór funduszy krajowych. To ważna zaleta: nie zastanawiam się, ile stracę na prowizjach, gdy zmienię alokację środków z jednego funduszu na drugi. Znam takie trzy oferty banków-dystrybutorów: Supermarket mBanku, Bossafund (strona DM BOŚ) oraz w BNP Paribas (tylko GOOnline; klienci BGŻOptima zmigrowani do systemu GOOptima mają tylko możliwość składania zleceń telefonicznie) . Poniżej porównam ofertę tej trójki zwracając uwagę na różnice - to chyba jedyne tak dogłębne porównanie w Internecie!

Zobacz także wpis o własnych platformach funduszy.

Towarzystwa funduszy obecne w mBanku, BossaFund i BNP Parias
Stan aktualny na 12.04.2021.

Z ww. BNP Paribas ma najwęższą ofertę (146 subfunduszy licząc z NN IP TFI), zaś najszerszą Bossafund (293 ofert). Jednak "szerokość oferty" nie oznacza, że wszystkie fundusze np. z mBanku (288) znajdziemy w Bossafund. Ponadto na rzecz Supermarketu TFI mBanku przemawia jak dotąd najlepszy interfejs (wykresy, wynik portfela itp). Najlepszy - ale po modernizacji w 2020 roku nadal pozostawiajacy dużo do życzenia (brak sortowania, podpowiedzi parasoli TFI) Co ciekawe, nawet obecność danego TFI wszędzie nie oznacza, że oferowane są wszystkie fundusze tego towarzystwa, albo że są to jednakowe oferty na każdej z omawianych platform, o czym napiszę dalej. Dla ścisłości, liczby powyżej obejmują podwójne kategorie jednostek, jakie są w ofercie platform (zob. dalej Ipopema) - czyli liczyłem te subfundusze podwójnie, bo w istocie różne kategorie jednostek to różne parametrami inwestycje.

TFI obecne w każdej z ww. platform to:
Aviva Investors
Generali
Investors
Ipopema
Noble Funds
NN Investment Partners (w BNP Paribas tylko zlecenia telefoniczne)
Gamma jako marka PKO
Quercus
Skarbiec

TFI obecne w mBanku i Bossafund, ale nie w BNP Paribas:
Gamma (marka PKO) - 8 tych samych subfunduszy
MetLife
Noble Funds
PKO
PZU

TFI obecne w BNP Paribas i Bossafund, ale nie w mBanku:
AGIO
Rockbridge - 14 tych samych subfunduszy

TFI tylko w Bossafund:
BPS (8 subfunduszy)
Caspar (3 subfundusze, łącznie 5 kombinacji kategorii jednostek)
Opera (marka Novo, 8 subfunduszy)
Superfund (11 subfunduszy)

TFI tylko w mBank:
AllianceBernstein (zagraniczny, 17 subfunduszy)
Esaliens (11 subfunduszy)
Fidelity (12 subfunduszy)
mBank (marka pod jaką stworzono 6 subfunduszy z innymi TFI)
mFundusze (marka pod jaką stworzono 4 subfunduszy, z których trzema zarządza Skarbiec, a jednym PKO TFI)
Schroder (zagraniczny, 13 subfunduszy)
UNIQA (16 subfunduszy)

TFI tylko w ofercie BNP Paribas:
BNP Paribas (czyli własne, 16 subfunduszy)

Różnice w ofercie funduszy w ramach tych samych TFI obecnych na platformach.

Obecność danego TFI w dwóch miejscach, jak wspomniałem, nie oznacza jeszcze, że jest to identyczna oferta. Krótko wspomnę zauważone różnice:

AGIO
7 subfunduszy w Bossafund, 3 w BNP Paribas - brak AGIO Akcji Małych i Średnich Spółek, AGIO Akcji PLUS, AGIO Dochodowy PLUS i AGIO Stabilny PLUS - BNP w materiałach podkreśla możliwość wpłat w EUR i USD na AGIO Kapitał.=, ale nie liczę tego jako odrębnych ofert.

Allianz
28 subfunduszy w mBank, aż 29 w Bossafund - ten jeden więcej to ALLIANZ Dochodowy Income and Growth. Allianz obecny jest pod dwoma parasolami: FIO i SFIO.

Aviva Investors
16 subfunduszy w mBank i Bossafund, a w BNP Paribas 15 - nie ma Aviva Investors Globalnych Strategii.

Generali
Bossafund oferuje 19, a BNP Paribas 19 subfunduszy, w mBank jest ich 16. BNP Paribas jest Generali Euro i Dolar, w Bossafund ich nie ma, ale jest Generali Obligacje: Globalne Rynki Wschodzące. W mBank tego subfunduszu brak, jak i Generali Aktywny Dochodowy, Generali Akcji Amerykańskich, Akcji Europejskich, Generali Euro. Gdyby połączyć oferty banków, byłoby 21 różnych subfunduszy.

Investors
20 subfunduszy w mBank, 23 w pozostałych platformach - w mBank nie ma funduszy Akcji Rynków Wschodzących, Obligacji Rynków Wschodzących Plus, i Akumulacji Kapitału.

Ipopema
Oferta Bossafund to 18 typów A i B jednostek subfunduszy - w mBank jest 4 mniej: nie ma subfunduszy Portfel Polskich Funduszy oraz Short Equity obu typów, ponadto typ jednostek A jest sprzedawany w placówkach. W BNP Paribas jest tylko typ B jednostek, nie ma subfunduszy: Dłużnego, Globalnych Megatrendów.

MetLife
W Bossafund 23 subfundusze, w mBank subfunduszy - brakuje Metlife Multistrategia, Akcji Ameryki Łacińskiej, Akcji Europejskich i Globalnych Innowacji.

NN Investment Partners
21 subfunduszy w Bossafund i po 20 u konkurentów. W mBanku brakuje subfunduszu NN Obligacji Plus (L).

Noble Funds
Bossafund oferuje 10 funduszy - mBank 8, nie ma Noble Fund Obligacji oraz Strategii Dłużnych.

PKO
27 subfunduszy w Bossafund, w mBanku nie ma PKO Akcji Dywidendowych Globalny, Akcji Rynku Europejskiego, PKO Ekologii i Odpowiedzialności Społecznej Globalny, PKO Obligacji Globalny, PKO Obligacji Rynku Polskiego oraz Obligacji Skarbowych Plus. Natomiast mBank ma dedykowany fundusz mFundusz Konserwatywny. Marka Gamma (dawniej KBC, teraz PKO) to 8 funduszy w mBanku i Bossafund.

PZU
Znowu oferta mBanku jest uboższa o 2 subfundusze względem 16 w Bossafund: brakuje funduszy Ochrony Majatku, Globalny Obligacji Korporacyjnych.

Quercus
Bossafund to 10 subfunduszy, BNP Paribas - 9 ( nie ma Global Growth), mBank - 8 (brak Global Growth i Gold)

Skarbiec
20 subfunduszy tej marki FIO/SFIO w Bossafund, tylko jeden mniej w BNP Paribas (Value), a w mBank 17, nie ma Top Funduszy Stabilnych SFIO, Top Funduszy Akcji SFIO i Value. Skarbiec prowadzi jednak dla mBanku dodatkowo dedykowane mFundusze.

Te różnice i braki sprawiają, że choć najczęściej inwestuję z mBankiem, to założyłem rachunek w Bossafund i rozważam BNP Paribas. Dzięki temu zyskałem dostęp do funduszy obecnych w moich wpisach. Jest to trochę niewygodne - trzy platformy do obsługi. Przydałby się fintech, który ogarnąłby rozproszone portfele klientów.

3 komentarze:

  1. Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other websites?
    I have a blog centered on the same information you discuss and would
    really like to have you share some stories/information. I know my viewers
    would value your work. If you're even remotely interested,
    feel free to shoot me an email.

    OdpowiedzUsuń
  2. I did not think of writing book as I usually just comment current situation. Second, my fluency is still not at the level accepted by native readers in UK/US. Also I value my anonimity. I find your offer interesting, but what is your blog address ?

    OdpowiedzUsuń
  3. Union Investment to obecnie Generali

    OdpowiedzUsuń