20 lipca 2019

Fundusze inwestycyjne, czerwiec 2019

Dane z minionego miesiąca

Zmiany aktywów uporządkowane kwotowo w funduszach otwartych - na podstawie biznes.pap.pl.
Poprzedni miesiąc TUTAJ
Podsumowanie bilansu miesiąca: odpływy/napływy środków do funduszy polecam na Analizy.pl

Największe wzrosty:

1. PKO Obligacji Długoterminowych 330.22 MLN PLN 12.53%
2. PKO Papierów Dłużnych Plus 153.32 MLN PLN 6.0%
3. Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych 134.3 MLN PLN 3.86%
4. PKO Technologii i Innowacji Globalny 125.65 MLN PLN 5.88%
5. UniKorona Dochodowy 98.34 MLN PLN 1.82%
6. NN Krótkoterminowych Obligacji 94.11 MLN PLN 5.36%
7. Aviva Investors Akcyjny 84.59 MLN PLN 2.12%
8. PZU Papierów Dłużnych POLONEZ 83.45 MLN PLN 4.96%
9. BGŻ BNP Paribas FIO Subfundusz Konserwatywnego Oszczędzania 74.29 MLN PLN 7.41%
10. UniKorona Obligacje 71.86 MLN PLN 15.76%

Klienci PKO dalej przepakowują środki, ale bilans dla PKO TFI jest ujemny - czyżby stracili cierpliwość? Wreszcie pojawiają się obligacyjne fundusze Union Investment oraz fundusze akcji (także na kolejnych pozycjach w drugiej dziesiątce).

Największe spadki:

1. PKO Obligacji Skarbowych -479.46 MLN PLN -4.01%
2. Aviva Investors Krótkoterminowych Obligacji -242.09 MLN PLN -19.26%
3. GAMMA -212.39 MLN PLN -17.82%
4. ALFA SFIO -99.47 MLN PLN -6.06%
5. Aviva Investors Dłużny -91.73 MLN PLN -3.81%
6. UniOszczędnościowy -87.1 MLN PLN -5.08%
7. UniProfit Plus -70.69 MLN PLN -5.66%
8. IPOPEMA Oszczędnościowy -50.83 MLN PLN -15.4%
9. Skarbiec - Konserwatywny -42.49 MLN PLN -8.05%
10. UniAktywny Dochodowy -41.6 MLN PLN -4.18%

W wykazie powyżej nie ma Agio Kapitał (nie ma Agio w danych PAP) ze spadkiem co najmniej 75 mln. To skutek nietrafionej inwestycji w obligacje Kani, dodajmy, już wyceniane na zero. Szkoda tylko, że klienci, zamiast czytać fachowe serwisy, dokonują decyzji post-factum. Pozycja druga to jakiś błąd systemu PAP - taki fundusz już nie istnieje, nie pod tą nazwą. Spore ruchy w Gammie - mam wrażenie, że zachodzi marginalizacja marki, a i wyniki nie bardzo sprzyjają popularności. Wydaje się też, że nie tylko w PKO, ale i w Union Investment klienci przenoszą się do bardziej zyskujących funduszy z tych wypłaszczonych. Ciut późno, a przecież o tym, że jest tu szansa na odbicie pisałem już dawno.

Najczęściej kupowane fundusze

Dane z PAP częściowo pokrywają się z platformami funduszy. W mBanku kupowano NN Obligacji i Krótkoterminowych Obligacji, fundusze obligacyjne Avivy, Union, mFundusz Konserwatywny, ale wśród gwiazd tygodnia zdarzały się i akcyjne fundusze Skarbca (rynków zagranicznych). W Bossafund jedynka to o dziwo UniOszczędnościowy, dalej Agio Kapitał Plus (nie mylić z tym bez Plus!) i PZU PD Polonez.

Aktualności

Notowania z 2019-07-16 posłużyły do zestawienia poniższych wyników. Zarówno obligacje światowe, jak i polskie, wyraźnie zyskiwały.

Fundusze niskiego ryzyka zagranicznych aktywów

Wzloty w terminie 3M:
Allianz PIMCO Emerging Local Bond (Allianz SFIO) 6.0%
PZU Dłużny Rynków Wschodzących (GI FIO) 4.8%
inPZU Obligacje Rynków Wschodzących (inPZU SFIO) 4.4%
UniObligacje: Nowa Europa (UniFundusze FIO) 4.3%
NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących (Waluta Lokalna) (NN SFIO) 3.7%

Choć subfundusze zagranicznych papierów nie są liczne i zbyt popularne, to nadal miały dobre wyniki, ba, wręcz zaskakujące. Rynki wschodzące odbiły, zarówno PZU i inPZU mogą świętować. Na dalszych pozycjach są niektóre z funduszy rynków rozwiniętych. Rentowności za 3M takie, jak na polskich papierach w rok. A komu się nie udało?

Upadki w terminie 3M:
Opera Avista-plus.pl (Opera SFIO) -0.2%
Allianz US Short Duration High Income Bond (Allianz SFIO) 0.0%
UniEuro (EUR) (UniFundusze SFIO) -0.0%
UniObligacje: Globalne Rynki Wschodzące (UniFundusze SFIO) 0.0%
Skarbiec Obligacji Wysokiego Dochodu (Skarbiec FIO) 0.1%

Wysokiego Dochodu... ech, te nazwy.

Fundusze niskiego ryzyka polskich aktywów

Był to tak udany okres, że pokuszę się o publikację TOP 10.

Wzloty w terminie 3M:
BPS Obligacji Korporacyjnych (BPS SFIO) 5.3%
BPS Dłużny (BPS SFIO) 3.3%
Noble Fund Obligacji (Noble Funds FIO) 3.3%
UniObligacje Aktywny (UniFundusze SFIO) 3.0%
PZU Papierów Dłużnych POLONEZ (PZU FIO Parasolowy) 2.9%
PZU Dłużny Aktywny (PZU FIO Parasolowy) 2.8%
SGB Dłużny (UniFundusze SFIO) 2.3%
NN FIO Obligacji 2 2.2%
Open Finance Obligacji (Open Finance FIO) 2.2%
QUERCUS Obligacji Skarbowych (Parasolowy SFIO) 2.2%

Jeśli pamiętacie moje poprzednie wpisy, to wiecie, skąd pozycja BPS - to przeszacowanie na Getbacku, które jeszcze widać w wynikach. Przy okazji, przypomnienie: promocja w BPS już się skończyła. Wybujałe ceny obligacji wysunęły naprzód fundusze "aktywne", za którymi nie przepadam, choć zauważyłem, że wykres Avivy Obligacji Dynamiczny, spoza ww. listy, ma ciut mniej wahań:

Wysoka pozycja PZU, Union, NN. Generalnie nie było trudno trafić tu na zarabiający fundusz, i to zarabiający więcej w 3 miesiące niż obligacje premiowe w 10. Tylko uwaga, to już wyniki historyczne, a nie prognoza przyszłości. Wybicie, jakie miało miejsce, było bardzo dynamiczne, a wyniki roczne już są nader dobre, a przecież druga połowa 2018 r. nie rozpieszczała obligacji. Wzrost odbył się głównie w dwóch krótkich okresach. Dla przykładu, jak to wygląda graficznie, choćby w AXA Obligacji:

Upadki w terminie 3M:
AGIO Kapitał (AGIO SFIO) -2.4%
GAMMA Obligacji Korporacyjnych (GAMMA FIO) -0.9%
SIGMA Obligacji Plus (GAMMA Biznes SFIO) -0.4%
DB Fund Instrumentów Dłużnych (DB Funds FIO) -0.3%
SEJF FIO Strategii Dłużnych -0.3%

Wspomniana porażka Agio, a zaraz dalej Gammy, na obligacjach Kani. Na dalsze pozycje szkoda słów.

Przejdźmy do pozostałych funduszy, tych wyższego ryzyka, tym razem pokażę wyniki za miesiąc, w trzymiesięcznych rezultatach jedynym odmiennym akcentem są mocne akcje amerykańskie.

Pozostałe fundusze 1M

Wzloty w terminie 1M:
PKO Akcji Rynku Złota (Parasolowy FIO) 11.04%
Santander Akcji Tureckich (Santander FIO) 10.13%
Investor Ameryka Łacińska (Investor SFIO) 9.7%
Investor Turcja (Investor SFIO) 9.46%
UniAkcje: Turcja (UniFundusze FIO) 8.46%

Złoto mocno się trzyma, odbicie w Turcji, ale i ciekawa sytuacja w Ameryce Łacińskiej. Nasza giełda mniej czytelnie się zachowała, stąd brak jakichkolwiek funduszy akcji polskich. Wykres funduszu Investor Ameryka Łacińska wskazuje na wybicie z wieloletniego trendu, a zachowuje się mocno od ponad pół roku:

Ale nie wykluczona jest jakaś korekta, mój wpis nie jest rekomendacją, to tylko spostrzeżenia. Co do Turcji, po spadkach mamy wzrost, czyli zmagają się tu różne emocje - oczekiwałbym, że któraś strona zdobędzie wreszcie przewagę. Warto obserwować.

Upadki w terminie 1M:
Ipopema Short Equity (Ipopema SFIO) -2.03%
ALTUS Short (FIO Parasolowy) -1.82%
QUERCUS short (Parasolowy SFIO) -1.82%
Allianz India Equity (Allianz SFIO) -1.8%
Novo Globalnego Dochodu (Novo FIO) -1.5%

To nie była zabawa dla misi. W terminie 3M słabe wyniki notowały także fundusze surowcowe poza złotem.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

3 komentarze:

  1. Po przykładzie PKO i GAMMY widac jak rózną grupe klientów miały oba fundusze przed polączeniem. Ucieczka z Gammy która poziomem zrównała do mizeroty PKO moim zdaniem świadczy o odpływie klientów szukających premii za ryzyko którą mieli rok temu w Gammie w funduszach najbezpieczniejszej klasy. Fundusze PKO to prawdopodobnie w większości jakieś wkłady programów pracowniczych czy generalnie napływy kapitału z jakichś instytucji niż klientów indywidualnych szukających dodatkowej stopy zwrotu bo te fundusze tego absolutnie nie dają. Niestety ta taktyka fatalnie tez wpływa w tym roku na f. mieszane tego TFI które o ile w miarę uniknęły głębszej przeceny w bessie to przy tej sytuacji która jest obecnie nic właściwie nie zarabiają - efekt widoczny w tabelach. Raczej mocno żenujący jak na takie TFI. Union i kilka innych towarzystw jednak potrafi w tych warunkach coś wycisnąć z rynku. zobaczymy przy ewentualnych korektach kto lepiej na tym wyjdzie.
    Natomiast drugi moloch - PZU bardzo ładnie radzi sobie w POlonezie, ale to fundusz zarządzany bardziej aktywnie i mamy tam większe ryzyko co wpływa na wynik.GEneralnie fundusze dłużne tego TFI zwracają uwagę efektywnościa w srednim terminie, ale zapewne wymagają od inwestora dużej aktywności i trzymania ręki na pulsie zmiany trendu. niestety odwrotną sytuację mamy w funduszach akcyjnych PZU i choć jest lepiej niż w ostatnich 3 latach to do ideału dalej brakuje. A szkoda bo z chęcią bym się przesiadł do PZU ze wzgl na wyjątkowo przyjazny klientom kalendarz realizacji zleceń.
    Generalnie jeśli chodzi o wyniki to widć tendencję : Kto aktywnie zarządza funduszem, dodaje do portfela trochę więcej ryzyka to ma wyniki. Jak ktoś stosuje skrajnie konserwatywną strategię i opiera fundusz dłużny głównie na polskich skarbówkach i bondach państwowych molochów to wyników nie ma i nie będzie miał bo taka strategia była dobra w 2016r temu po ostrej przecenie polskiego długu a nie teraz gdy polski dług jest rekordowo drogi. Zreszta był kiedyś fajny wywiad z jednym z zarządzających funduszem obligacji w którym stwierdził on ze część skarbową to można złożyć w 15minut a portfel obl. korpo to tworzy się znacznie dłużej. Za co wiec tak beznadziejnie konserwatywne fundusze biorą opłaty za zarządzanie wyższe niż wynik który dostarczają - nie mam pojecia dlaczego nadzór do tego dopuszcza, ale jest to wyjątkowo nie fair wobec klienta jeśli chodzi o portfele dłużne bo akcyjne to wiadomo ze to jest inny świat i ryzyko.
    Uwagę zwracają też fundusze złota i choć liczni analitycy są sceptyczni wobec zlota to przy tej sytuacji na świecie: niepewności co do wojen militarnych, wojen walutowych, możliwej bessie w USA, cieciu stóp bankowych i wysokich wycenach na rynkach rozwiniętych to wbrew zaklęciom to może być czarny koń na najbliższe kwartały choć wiadomo - tu mamy do czynienie z dużą zmiennością więc i mocne nerwy wskazane :-)
    MM

    OdpowiedzUsuń