19 stycznia 2019

Fundusze inwestycyjne, grudzień 2018

Dane z grudnia.

Zmiany aktywów uporządkowane kwotowo w funduszach otwartych - na podstawie biznes.pap.pl.
Poprzedni miesiąc TUTAJ

Największe wzrosty:

1. PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020 122.23 MLN PLN 13.01%
2. NN (PL) Obligacji 100.46 MLN PLN 7.7%
3. PKO Obligacji Długoterminowych - fio 97.84 MLN PLN 10.23%
4. Pekao Gotówkowy 82.81 MLN PLN 1.74%
5. Amundi Globalnych Perspektyw Umiarkowany 82.47 MLN PLN 71.12%
6. Pekao Pieniężny Plus 80.63 MLN PLN 5.69%
7. PZU Gotówkowy 63.72 MLN PLN 5.22%
8. Santander Dłużny Krótkoterminowy 60.47 MLN PLN 2.35%
9. Pekao Obligacji Plus 44.14 MLN PLN 2.47%
10. PZU Papierów Dłużnych POLONEZ 43.49 MLN PLN 3.04%

Zaskoczenie - to nie PKO Skarbowy jest prymusem, ale jeden z funduszy emerytalnych PKO. Wpłaty ogółem nie wyglądają zbyt okazale. Znaczna przewaga funduszy obligacji w zestawieniu, akcji niemal brak. Komu poszło słabo w grudniu?

Największe spadki:

1. Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych -296.47 MLN PLN -8.81%
2. PKO Technologii i Innowacji Globalny -218.12 MLN PLN -9.47%
3. PZU SFIO UNIVERSUM -209.76 MLN PLN -5.49%
4. Santander BZ WBK Obligacji Korporacyjnych -195.83 MLN PLN -7.56%
5. PKO Skarbowy -123.21 MLN PLN -0.84%
6. Amundi Globalnych Perspektyw Umiarkowany 1 -97.37 MLN PLN -100.0%
7. Quercus Ochrony Kapitału -97.06 MLN PLN -7.04%
8. Investor Zabezpieczenia Emerytalnego -94.66 MLN PLN -7.22%
9. Quercus lev -88.28 MLN PLN -46.13%
10. UniKorona Pieniężny -87.37 MLN PLN -1.56%

Odpływ aktywów z funduszy akcyjnych technologii nie budzi zdziwienia, choć w przypadku PKO jest szczególnie wysoki kwotowo. Santander OK dalej płaci cenę wyników swojego portfela, może klienci uciekli do Krótkoterminowego? Na piątej pozycji spadków dotychczasowy prymus wzrostów, PKO Skarbowy - czyżby hamowanie? Obecność Amundi w obu zestawieniach wydaje się przypadkowym błędem serwisu biznes.pap (może wynikać ze zmiany nazwy). Jeśli takie błędy będą częstsze, będę musiał pomijać fundusze, a to mocno zakłóci zestawienie. PAP powinien stosować oprócz nazw krótkie kody symboli funduszy.

Najczęściej kupowane fundusze na bezpłatnych platformach

Powodzeniem cieszyły się fundusze niskiego ryzyka o dużej stopie zwrotu, jak Ipopema Dłużny, BNP Paribas Obligacji, ale też obecny jest stabilny wynikiem UniOszczędnościowy (d. UniLokata), w mBanku także mFundusz Lokacyjny Plus.

Aktualności

Fundusze niskiego ryzyka

Na początek zerknijmy na kwartalne wzloty i upadki, notowania z 2019.01.16:

Wzloty w terminie 3M:
UniObligacje: Nowa Europa (UniFundusze FIO) 6.1%
Allianz PIMCO Emerging Local Bond (Allianz SFIO) 3.9%
Esaliens Makrostrategii Papierów Dłużnych (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO) 3.2%
UniObligacje Aktywny (UniFundusze SFIO) 2.8%
PKO Papierów Dłużnych USD (Parasolowy FIO) 2.6%

Od zeszłego miesiąca niewiele się zmienia w czołówce. Na dalszych pozycjach fundusze obligacji, ze szczególnym uwzględnieniem skarbowych. Choć niektóre uległy wahaniom, dalej są na fali. Zauważmy, że pozytywnie odbierane są informacje z Getinu, co poprawia notowania obligacji banku. Getin łączy się z Idea Banku - to pewnie już wiecie. Mnóstwo funduszy zmienia nazwy, unikając takich słów jak Lokata oraz Pieniężny. W to miejsce najczęściej wchodzą takie słowa jak Oszczędnościowy, Konserwatywny, Dochodowy. Obawiam się, że czytając moje starsze wpisy za parę miesięcy każdy będzie się głowił: "co to za fundusz, nie ma czegoś takiego..."

Upadki w terminie 3M:
NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego (NN SFIO) -1.8%
Allianz Obligacji Zmiennokuponowych (Allianz SFIO) -1.4%
SKOK Gotówkowy (SKOK PARASOL FIO) -1.3%
Skarbiec Global High Yield Bond (Skarbiec - Global Funds SFIO) -1.2%
Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych Globalny (Santander Prestiż SFIO) -0.9%

Tu sprawdzają się moje uwagi sprzed kilku dni - kilka funduszy płaci za błędy. Fundusze globalnego długu słabiej się zachowują grupowo.

Pozostałe fundusze

Wzloty w terminie 3M:
QUERCUS lev (Parasolowy SFIO) 13.2%
Investor Ameryka Łacińska (Investor SFIO) 9.4%
Opera Universa.pl (Opera FIO) 7.4%
Opera Equilibrium.pl (Opera FIO) 7.3%
ING BSK Indeks WIG 20 (ING BSK Fundusze Indeksowe SFIO) 7.2%

Ameryka Łacińska na wzrostowej fali. Quercus lev oraz indeksowy ING wskazuje na lepsze nastroje na naszej giełdzie. Tym razem nie ma funduszy Turcji, miały korektę.

Upadki w terminie 3M:
Superfund BLUE (Superfund SFIO) -15.0%
Investor Akcji (Investor FIO) -14.8%
Esaliens Globalnych Zasobów (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO) -14.6%
Rockbridge Superior Selektywny (Rockbridge Superior FIO) -13.1%
Investor Akcji Spółek Wzrostowych (Investor SFIO) -12.7%

Rynki rozwinięte pod kreską, Investor Akcji to tylko w części krajowe akcje. Globalny smutek, czyli blue.

Ciekawostkę w tej grupie funduszy przyniosła publikacja na temat Trigona Polskie Perły FIZ - obraz budzący niesmak z punktu widzenia klienta, w artykule TUTAJ. Jak ulał pasuje do niego komentarz Grzegorza Raupuka, który przy innej okazji zauważył na Twitterze: "Mało kto rozumie, że największym wrogiem klientów funduszy [jest] to skłonność do głupiej rywalizacji na wyniki między zarządzającymi i podejmowanie w związku z tym nadmiernego ryzyka". To są bardzo mądre słowa, rywalizacja i pogoń za bonusami to ukryty wróg klienta. Jeśli coś wygląda zbyt dobrze, to jest w tym ryzyko, albo i co gorzej dmuchanie banki.

Od Nowego Roku możemy cieszyć się z niższych opłat za zarządzanie, ta zmiana szczególnie dotknie fundusze akcji oraz surowców - jak zauważyły Analizy.pl.

IKB

Indykator wskazywał głównie niektóre fundusze obligacji oraz złota, potwierdzając tym samym dane z poprzedniego miesiąca. Wskazań obligacji powoli przybywa, są także typy z f. gotówkowych. Najnowsze wskazania są coraz szersze i obejmują niektóre fundusze polskich akcji oraz rynków wschodzących. Powiało optymizmem, ale uwaga, ten sygnał jest jeszcze za krótki.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz