14 czerwca 2019

Fundusze inwestycyjne, maj 2019

Dane z minionego miesiąca

Zmiany aktywów uporządkowane kwotowo w funduszach otwartych - na podstawie biznes.pap.pl.
Poprzedni miesiąc TUTAJ
Podsumowanie nabyć i umorzeń miesiąca w podziale na typy funduszy polecam na Analizy.pl

Największe wzrosty:

1. PKO Obligacji Długoterminowych 231.38 MLN PLN 9.62%
2. PKO Papierów Dłużnych Plus 177.94 MLN PLN 7.48%
3. Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych 115.15 MLN PLN 3.43%
4. Pekao Oszczędny Plus 94.33 MLN PLN 5.23%
5. NN (PL) Obligacji 83.41 MLN PLN 4.14%
6. Millennium FIO S Obligacji Klasyczny 76.94 MLN PLN 3.56%
7. UniOszczędnościowy 69.98 MLN PLN 4.25%
8. BGŻ BNP Paribas FIO Subfundusz Konserwatywnego Oszczędzania 67.39 MLN PLN 7.21%
9. NN Krótkoterminowych Obligacji 66.95 MLN PLN 3.96%
10. UniKorona Dochodowy 54.34 MLN PLN 1.02%

Klienci PKO dalej szukają zysków. I tym razem sprzyja im los - obligacyjne fundusze zaliczają wybicie, co jeszcze pokażę dalej. Z tym, że akurat na PKO Papierów Dłużnych to za bardzo nie wyszło. Dobra passa Santandera, NN a teraz i Unikorony.

Największe spadki:

1. PKO Obligacji Skarbowych -312.35 MLN PLN -2.54%
2. PKO Technologii i Innowacji Globalny -261.58 MLN PLN -10.9%
3. Aviva Investors Akcyjny -142.66 MLN PLN -3.45%
4. QUERCUS Ochrony Kapitału -62.7 MLN PLN -5.14%
5. Investor Zabezpieczenia Emerytalnego -57.55 MLN PLN -4.87%
6. UniKorona Akcje -52.26 MLN PLN -9.9%
7. Investor Zrównoważony -51.7 MLN PLN -5.79%
8. NN FIO Akcji 2 -49.65 MLN PLN -3.09%
9. Santander Akcji Polskich -45.76 MLN PLN -5.51%
10. Santander Prestiż Dłużny Krótkoterminowy -45.33 MLN PLN -3.38%

Pierwsza pozycja jak miesiąc temu to ślamazarny PKO, ale dalej widać wyraźny odpływ od akcji. Podobnie wygląda druga dziesiątka - f. akcji szerokiego rynku nie maja sukcesów, a to nie przyciąga klientów. Kapitałowo robi się dołek, początek maja był fatalny dla WIG20.

Najczęściej kupowane fundusze

W mBanku nie było wyraźnego lidera sprzedaży, ale czasem obok obligacji i oszczędzania pojawiały się akcje (PKO Technologii i Innowacji Globalny, Investor Akcji, Quercus lev, PKO Akcji Rynku Złota, Investor Turcja). Parę razy pojawił się UniOszczędnościowy i Gamma OK. Poniżej ocenicie, które zakupy były udane.
Natomiast w Bossafund królowały fundusze Union Investment niskiego ryzyka. W BGŻ Optima są dane za... marzec. Kogoś tam zwolniono?

Aktualności

Nowość na blogu: podzieliłem fundusze niskiego ryzyka na dwie grupy, w zależności od lokalizacji aktywów. Podział jest nieco umowny i oparty o kategorie portalu Analizy.pl. Zobaczmy, jak sobie radziły TFI (liczby wg notowania z 2019-06-12, z wyjątkiem wykresów)

Fundusze niskiego ryzyka zagranicznych aktywów

Wzloty w terminie 3M:
inPZU Obligacje Rynków Wschodzących (inPZU SFIO) 3.4%
inPZU Obligacje Rynków Rozwiniętych (inPZU SFIO) 2.9%
Allianz PIMCO Emerging Markets Bond (Allianz SFIO) 2.7%
PZU Dłużny Rynków Wschodzących (GI FIO) 2.6%
Allianz PIMCO Global Bond (Allianz SFIO) 2.3%

Po raz pierwszy inPZU wyraźnie zdeklasowało inne TFI, nawet subfundusze klasycznego PZU. Brawo! A skąd te wzrosty? Nie mam pewności co do rynków wschodzących, ale wyczuwam tu wpływ polskich skarbówek. Natomiast rynki rozwinięte zyskiwały dzięki rajdowi amerykańskich obligacji (ich rentowność spada):

Tylko jak długo to potrwa?? Nie wiem, i nie liczyłbym na to, że historyczne wyniki będą powtarzać się bez końca. Oferta inPZU jest kusząca z innego powodu, pokazuje, iż niskie opłaty mają jednak sens. I to na tym polu szukałbym przewag.

FUNDUSZE inPZU KUPISZ TUTAJ

Fundusze niskiego ryzyka polskich aktywów

Wzloty w terminie 3M:
BPS Obligacji Korporacyjnych (BPS SFIO) 5.3%
BPS Dłużny (BPS SFIO) (d. BPS Płynnościowy) 3.7%
NN FIO Obligacji 2 1.7%
SGB Dłużny (UniFundusze SFIO) 1.7%
Franklin Elastycznego Dochodu (FT FIO) 1.6%
PZU Papierów Dłużnych POLONEZ (PZU FIO Parasolowy) 1.6%

Skąd te wzrosty? Miesiąc temu wspomniałem o niespodziewanych zyskach niektórych funduszy na Getbacku, kto dokładnie przeczytał linki z obligacje.pl oraz pamiętał o promocji w BPS, ten szybko zarobił w funduszu Obligacji Korporacyjnych (poniżej) lub Dłużnym:

Ale powody do zadowolenia ma wielu uczestników funduszy, bo odbiły obligacje skarbowe, zyskały papiery amerykańskie, przykładowym beneficjentem obu grup z rosnącą dynamiką jest NN Obligacji Krótkoterminowych.

Takich wykresów jest więcej, choćby Franklin Elastycznego Dochodu. Wiele funduszy obligacji dzięki skarbówkom wybiło po miesiącach stagnacji, np. AXA Obligacji, Investor Obligacji. Poprzednio wybicie w ich przypadku skutkowało szybkim rajdem w górę - uformowało się "krzesełko" zakończone właśnie paromiesięczną przerwą:

Upadki w terminie 3M:
AGIO Kapitał (AGIO SFIO) -2.3%
Optimum Konserwatywny (Optimum FIO) (d. Optimum Gotówkowy) -0.8%
DB Fund Instrumentów Dłużnych (DB Funds FIO) -0.6%
Spektrum Aktywnych Strategii Dłużnych (Spektrum SFIO) -0.6%
GAMMA Obligacji Korporacyjnych (GAMMA FIO) -0.4%

Pamiętacie moją uwagę odnośnie ZM Kania sprzed miesiąca? Ryzyko się zrealizowało. Żartobliwie nazywam to zatruciem grzybami (kania czubajka, grzyb, bywa mylona z muchomorami). Stąd ten spadek w Agio Kapitał i Gamma OK (trzeci wyraźny poszkodowany to Millennium Obligacji Korp., poza podium). Tak mocna przecena Kani może w przyszłości owocować... zyskiem, gdy papiery będą spłacane. Warto obserwować więc te fundusze, ale i zachować ostrożność w ocenie - w końcu to nie jest ich jedyne aktywo.

Pozostałe fundusze 3M

Wzloty w terminie 3M:
Skarbiec Spółek Wzrostowych (Skarbiec FIO) 17.0%
Investor Rosja (Investor SFIO) 9.4%
Skarbiec Top Brands (Skarbiec FIO) 8.3%
Skarbiec Globalny Małych i Średnich Spółek (Skarbiec FIO) 6.1%
Santander Prestiż Technologii i Innowacji (Santander Prestiż SFIO) 5.3%

Skarbiec ma powody do zadowolenia: fundusze rynków rozwiniętych trafiły z akcjami. Takiego szczęścia nie miał podobny charakterem fundusz PKO Dóbr Luksusowych, który kiedyś opisywałem na blogu. Ciekawostką jest wybicie w Rosji. Choć udało się z technologicznymi spółkami w terminie 3M, to maj dla technologicznych funduszy był słaby (patrz wyżej aktywa PKO).

Upadki w terminie 3M:
Santander Akcji Tureckich (Santander FIO) -12.9%
UniAkcje: Turcja (UniFundusze FIO) -12.7%
Investor Turcja (Investor SFIO) -11.9%
ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Nowej Europy (FIO Parasolowy) (w likwidacji) -8.3%
Esaliens Globalnych Zasobów (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO) -8.3%

Wybory dalej odbijają się czkawką w Turcji, ale zobaczmy tę samą grupę w terminie 1M.

Pozostałe fundusze w wynikach za 1M

Wzloty w terminie 1M:
PKO Akcji Rynku Złota (Parasolowy FIO) 12.34%
Rockbridge FIO Akcji Lewarowany (d. Rockbridge FIO Strategii Akcyjnej) 9.48%
Skarbiec Spółek Wzrostowych (Skarbiec FIO) 9.23%
QUERCUS lev (Parasolowy SFIO) 8.47%
Santander Akcji Tureckich (Santander FIO) 8.01%

Co oni tam palą w PKO Rynku Złota, spytał mój sympatyczny rozmówca z Twittera. To akcje kopalni cennego metalu zaszalały, a fundusz PKO odznacza się sporą zmiennością, pół roku temu dołował, teraz wykres zaokrąglił się w górę. Fundusze lewarowane pominę milczeniem - gra na nich jest raczej dla wytrawnych graczy - a dalej widzimy delikatne obicie w Turcji. Kolejne wybory w Stambule wkrótce.

Upadki w terminie 1M:
Esaliens Okazji Rynkowych (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO) -8.17%
Esaliens Globalnych Zasobów (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO) -7.01%
Esaliens Małych Spółek Amerykańskich (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO) -5.68%
Esaliens Amerykańskich Spółek Wzrostowych (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO) -4.86%
QUERCUS Global Growth (Parasolowy SFIO) -4.68%

Esaliens, co się stało?? Czy to okazje rynkowe, czy nie, to jakaś straszna klęska. Tam, gdzie Esaliens sobie nie radzi, tam diabeł Skarbiec pośle.
A gdzie polskie akcje? Te dołowały na początku maja, potem odbiły, ale by to zobaczyć w TOP 5, trzeba by jeszcze trochę wzrostów.

Tym razem nie publikuję informacji o IKB - uznałem, że konkretne przykłady z wykresami są ciekawsze dla czytelników i tu staram się lokować więcej pracy.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

6 komentarzy:

  1. MOże orientujesz się co stanie się z obligacjami Idea Bank po ewentualnym przejęciu przez inny bank? Te obligacje raczej nie zostaną spłacone? To trochę inna sytuacja niż bankructwo spółki . Nie wiem jak to wcześniej bywało przy przejęciu banków i w jakiej formie odbywało sie przejmowanie takiego tworu. Interesuje mnie jeden fundusz, ale widzę że ma na pokładzie mały wkład w postaci obligacji IB i tak się trochę gryzę. Zapadaja za rok więc trochę czasu niestety jeszcze jest. Takie połknięcie banku np przez PKO równałoby się chyba odpisowi e fundzie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mała ilość, mały problem. a przecież mówimy o potencjalnej sytuacji. Jeśli nie dojdzie do bankructwa, to bank przejmujący powinien przejąć wszelkie zobowiązania. Bardziej mnie zastanawia, czy taki się znajdzie...

    OdpowiedzUsuń
  3. No właśnie nie jestem za bardzo pewien czy w razie przejęcia obligi też zostaną wzięte z dobrodziejstwem inwentarza bo o ile pamiętam opcji resolution jeszcze nie wykonywano w tym kraju a konsolidacje banków to zupełnie inna sprawa a tutaj to trochę inna sprawa choć w sumie to takie samo przejęcie - tyle że przymusowe. No nie wiem. Chodzi mi konkretnie o fundusz skarbca Konserwatywny plus i tam wykazują ok 0.3%. Niby niedużo ale taki odpis już byłby odczuwalny. Po takich wzrostach jak ostatnio na obligacjach rynków wschodzących to moze lepiej poczekać jednak na korektę ;-)
    A zaciekawiło mnie też porównanie części dłużnych w niektórych funduszach mieszanych. I teraz właśnie można zobaczyć różnicę jaką daje wkład w postaci przecenionych obligacji emergingowych. Takie PKO które ma mocną zachowawcze strategię w częściach dłużnych teraz nie ma wartości dodanej i wzrosty jeśli są to tylko wyrabiane przez część akcyjną. Swoją drogą to zbudowanie portfela z polskich skarbówek i korporatów państwowych firm oraz trzymanie się tego jak pijany płotu to chyba nie jest wielka filozofia i koszenie za to 3.5% w funduszu zrównoważonym to lekka przesada. On nie zarobi nawet na opłatę za zarządzanie. Tą zachowawczość widac też w dawnym Gamma pieniężny . Od kiedy wzięli się za niego specjalisci z PKO to ten fundusz stał się tak samo przeciętny i ocieżały jak wszystkie inne dłużne tego TFI. Ta sama strategia bez wzgl na okoliczności i wyniki zrobiły się takie a nie inne. Za to akcyjne mają fajne - ale polska giełda jest jaka jest więc tu z pustego i Salomon nie naleje.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zgadzam się z tymi uwagami. Fundusze mieszane nigdy się jakoś specjalnie nie sprawdziły, a Gammie mariaż z PKO wychodzi bokiem. co do Skarbca - te 0,3% to nie jest ryzyko, którym bym się przejmował, obecnie fundusze rosną w miesiąc więcej. Uważam, że bardziej należy się martwić o potencjalne korekty obligacji państwowych, i to w skali makro.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda. Polski dług skarbowy czekają ciężkie czasy jak przyjdzie do zasypywania dziur w budżecie. Wynik NN obligacji r. wsch. mówi ze akurat w tym segmencie już zaczyna się przecena. Przy okazji - nie wiesz czy w sieci jest gdzieś jakaś dobra porównywarka wykresów funduszy? Dotychczas korzystałem z investinfo ale ostatnio wyrzucili kilka TFI z porównywarki i w zasadzie nie ma tam niczego co by mnie interesowało. Zostaje mbank, ale u nich ta porównywarka nigdy mi jakoś nie podchodziła i ciężko mi się na tym pracuje.
      Nie jestem informatykiem, ale zastanawiałem się skąd oni automatycznie aktualizują dane? Jest jakaś baza czy każde tfi dostarcza im plik z danymi? Czasem na Analizach wynik za dany dzień pojawiał się wcześniej niż na stronach konkretnego TFI wiec podejrzewam że tfi mogą jakos to rozsyłać.

      Usuń
    2. Porównania wykresów - można próbowąć robić na stooq.pl, choć do ideału będzie daleko. Dane - nie mam pojęcia, skąd zasilają się Analizy. Może z TFI, może z http://biznes.pap.pl/pl/news/tfi/1,

      Usuń