14 października 2017

Fundusze inwestycyjne, październik 2017

Od wpisu z sierpnia mam kilka nowych spostrzeżeń odnośnie funduszy.

Rynek pozostaje łaskawy dla funduszy bezpiecznych (pieniężne, obligacji korpo), które nie tylko pokonały lokaty, ale i stały się konkurentem dla banków w przyciąganiu kapitału od klientów detalicznych. Napływ pieniędzy wskazuje na to, że klienci szukają zysków ponad inflację, a banki nie rozpieszczają oprocentowaniem depozytów. Ponadto widzę, że dla wielu funduszy korzystna będzie niska baza z 2016 r., bardzo prawdopodobne więc, że utrzymają stopy zwrotu 12M na wysokim poziomie. A to powinno napędzić klientów.

Notowania surowców znowu miały liczne wahania, by ostatecznie wybić z krótkoterminowego trendu spadkowego. Oczekiwania inflacyjne powinny wspomagać ich notowania. Na wykresach funduszy można zauważyć odbicie, ale przedwcześnie byłoby mówić o hossie.

Fundusze akcji polskich wskazują mieszane zachowanie: część z nich rośnie wraz z WIG i WIG20, nawet niektóre fundusze MISS (AXA, Skarbiec). Można powiedzieć, że osoby, które pozostały w funduszach akcji "zwykłych" mają powody do zadowolenia: notowania wielu funduszy powoli się wspinają. W terminie 6M mocno zachowywały się np. fundusze Investor, ale i Unikorona, PKO, NN, KBC sobie dobrze radziły uzyskując ponad 10% zysku. Nie warto więc było rezygnować całkowicie na rzecz bezpiecznych aktywów, ale raczej obserwować wykresy (układ: dołki i górki) i wybiórczo podejść do funduszy akcji.

Przy okazji zauważyłem fundusz o szczególnie dużej stopie zwrotu za 3M, 6M, 12M. To lewarowany Quercus lev. W okresie rocznym uzyskał ponad 100% zysku! Nie namawiam na ten fundusz, to ciekawostka dla amatorów ryzyka obstawiających wzrosty WIG/WIG20.

Z innych spostrzeżeń - od ostatniego wpisu wyraźnie odbił fundusz Skarbiec Globalny MiSS - wygląda na to, że świat nie podziela poglądu na małe spółki jaki mamy na naszej giełdzie, gdzie sWig80 spada. Ponadto parę funduszy Ameryki Łacińskiej zachowało się mocniej.

Zastanawiając się nad efektem bazy 3/6/12 stworzyłem algorytm indykatora mający na celu wczesne wskazanie funduszy, których notowania poprawiły się po okresie spadków. Pierwsze wskazania dotyczą głównie funduszy surowcowych, potwierdzając moje wcześniejsze poglądy na ten segment. Trudno jednak te wskazania potraktować jako sygnał inwestycyjny w momencie, gdy cieszą się zainteresowaniem i rosną inne typy funduszy. To mój eksperymentalny wskaźnik, którego nie testowałem, wrzucam te fundusze do obserwacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz