18 sierpnia 2017

Fundusze inwestycyjne - sierpień 2017

Ostatni wpis na temat funduszy popełniłem w maju tego roku, co przez ten czas zmieniło się w funduszach?

Dla funduszy bezpiecznych (pieniężne, obligacji korpo), jakie obserwuję, był to kolejny dobry kwartał, dla niektórych z nich drugi wyraźnie lepszy kwartał względem poprzedniego roku. Liczę na kontynuację tego trendu; już teraz wyniki wielu funduszy są konkurencyjne względem lokat. Nie obyło się jednak bez wpadki na obligacjach - jednak nie Action, jak oczekiwałem, ale Sygnity było emitentem, którego papiery przecenił fundusz KBC Obligacji Korporacyjnych. Na wykresie spadek ma wielkość około 0,7%, jak na tę grupę spory, choć nie wyjątkowy. Co jakiś czas nawet doświadczeni zarządzający mają straty, wynik roczny dalej jest przyzwoity, co świadczy o rozsądnej dywersyfikacji. Inne fundusze nie wykonały takiej przeceny, mimo że mają również te papiery (np. Allianz) - na tym tle KBC wygląda bardziej wiarygodnie, mimo wpadki. Z drugiej strony co ich podkusiło, by pakować się w emitenta, którego akcje spadają z przerwami 10 lat ?

Przy okazji, pozwolę sobie wymienić fundusze, których wykresy obserwuję, bo wskazują na dość dużą stabilność:
Aviva Investors FIO Dłużnych Papierów Korporacyjnych
Investor Parasol FIO Investor Płynna Lokata
KBC Parasol FIO KBC Subfundusz Pieniężny
Quercus Parasolowy SFIO Subfundusz Quercus Ochrony Kapitału
Skarbiec FIO Subfundusz Skarbiec - Obligacji Globalnych
UniFundusze FIO Subfundusz UniKorona Pieniężny
UniLokata

Unilokata nie pokazała żadnych strat związanych z Action, a jej wykres wydaje się nawet bardziej dynamicznie rosnąć - tak jakby przecenę wykonano wcześniej w małych kroczkach. Dość niejasne jest dla mnie wycenianie składników funduszu. Jest to jednak jeden ze stabilniejszych trendów, razem z Quercus, jaki obserwuję.

Fundusze surowców najpierw spadały, by odbić, teraz znowu spadają - przy czym wpływ znów ma ropa, zaś niewielki wzrost wydaje się być zasługą żywności. Dalej trzymam tu małą pozycję. Trend ropy jest nieco spadkowy, zastanawiam się nad tym, czy nie próbować łapać dołka; surowce zwykle nie spadają do zera.

Fundusze akcji dalej zachowują się w sposób mieszany: maluchy spadają, średniaki się wahają, duże firmy nieśmiało rosną, a z nimi WIG i WIG20. Oczekuję na zmianę tego trendu (może odwrócenie zależności?), nie mam już od dawna funduszy małych spółek.

Mojej uwagi nie przyciągnęły żadne fundusze spoza Polski. Może to błąd, ale nie mam zaufania do rynku tureckiego ani rosyjskiego w obecnej sytuacji politycznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz