W 2021 roku we wpisie porównałem pozycję funduszy inPZU wg wyników z resztą funduszy w poszczególnych grupach: LINK. Ponieważ minęło 5 lat od istnienia funduszy inPZU, to chciałbym wrócić do tematu zgodnie z obietnicą ze wpisu i ponownie wykonać to samo ćwiczenie.
Nie będę powtarzał wyjaśnień z tamtego wpisu, dlaczego porównuję fundusze indeksowe i jakie dyskusje wokół tych porównań do funduszy aktywnych się toczą. Krótko tylko: przedstawiam moją subiektywną ocenę względnej atrakcyjności funduszy inPZU na podstawie stopy zwrotu w danej grupie. Ocena jest w dużej mierze odwrotnością oceny funduszy aktywnych, wskazując, czy toczy je słabość, czy jednak jakieś przewagi mają w porównaniu z indeksowym podejściem. Nie jest więc to ocena funduszu per se, ale raczej otoczenia rynkowego.
Tym razem ocena dotyczyć będzie i okresu trzech lat (36M), i pięciu (60M). Jako narzędzie, podobnie jak poprzednio, posłuży mi portal analizy.pl, który dokonuje klasyfikacji funduszy i oblicza stopy zwrotu. Pomijam poniżej fundusze o krótkiej historii oraz te w likwidacji. Biorę do oceny także te z funduszy inPZU, które pojawiły się nieco później (mają tylko trzyletnią historię).
Okres lat 2018-2023 obfitował w wydarzenia skutkujące znacznymi zmianami na giełdach i rynku długu, jak wiec sobie radziły TFI?
Fundusz: inPZU Inwestycji Ostrożnych
Grupa: papierów dłużnych polskich skarbowych
Wynik 36M w grupie: 3/14
Wynik 60M w grupie: 4/14
Uwagi: grupa wskutek zmian stała się mniej liczna
Ocena: Dobra. Poprawa pozycji funduszu, wskutek nie tyle spektakularnych wyników, co uniknięcia strat. Fundusz okazał się dobry na bessę, ale w ostatnim roku konkurencja skraca dystans.
Fundusz: inPZU Obligacje Polskie
Grupa: papierów dłużnych polskich skarbowych długoterminowych
Wynik 36M w grupie: 13/26
Wynik 60M w grupie: 11/23
Uwagi: średnie wyniki grupy dodatnie 60M, ujemne 36M
Ocena: Przeciętna. Pozycja jak poprzednio bliska średniej, niemal środek stawki, jednak tym razem inPZU w obecnej hossie obligacyjnej nie zyskiwał szybko, ale bessie wolniej tracił, odwrotnie do poprzedniej oceny. Znaczne rozbieżności rezultatów w grupie.
Fundusz: inPZU Akcje Polskie
Grupa: akcji polskich uniwersalne
Wynik 36M w grupie: 27/35
Wynik 60M w grupie: 30/33
Uwagi: benchmark zmieniono na 70% WIG20 TR + 30% mWIG40 TR, dodatnia średnia grupy związana z hossą
Ocena: Mierna. Fundusze aktywne mają średnio lepszy wynik. Fundusz akcyjny PZU także pobił indeks.
Fundusz: inPZU Obligacje Rynków Rozwiniętych
Grupa: papierów dłużnych globalnych uniwersalne
Wynik 36M w grupie: 10/14
Wynik 60M w grupie: 7/12
Uwagi: Przeciętny wynik grupy jest ujemny.
Ocena: Przeciętna-. Fundusze aktywne wykorzystały swoje szanse, by pokazać lepsze wyniki. Spadek pozycji w terminie 36M może wskazywać na dalsze budowanie przewag.
Fundusz: inPZU Obligacje Rynków Wschodzących
Grupa: papierów dłużnych zagranicznych pozostałe
Wynik 36M w grupie: 4/7
Wynik 60M w grupie: 1/6
Uwagi: Ujemne wyniki w terminie 36M grupy
Ocena: Dobra-. Fundusz początkowo mocno pobijał średnią, teraz jest w środku stawki, co świadczy głównie o poprawie w grupie funduszy aktywnych.
Fundusz: inPZU Akcje Rynków Rozwiniętych
Grupa: akcji globalnych rynków rozwiniętych
Wynik 36M w grupie: 8/43
Wynik 60M w grupie: 8/43
Uwagi: w grupie bardzo duże zróżnicowanie konstrukcji portfela, benchmark funduszu zmienił się i obecnie to 100% MSCI World Net Total Return Index
Ocena: Bardzo dobra. Podobnie jak wcześniej fundusz pobił średnią, w otoczeniu bardziej specyficznych konkurentów, bo w grupie są fundusze, którym blisko do definicji sektorowych. Bardzo stabilna pozycja w grupie, czyli fundusze aktywne mają tu huk roboty do odrobienia.
Fundusz: inPZU Akcje CEEplus
Grupa: akcji europejskich rynków wschodzących
Wynik 36M w grupie: 3/3
Uwagi: niska liczność grupy
Ocena: Mierna. Dla grupy szczególnie istotne były ostatni rok hossy, i tu fundusze aktywne miały przewagę.
Fundusz: inPZU Akcje Amerykańskie
Grupa: akcji amerykańskich
Wynik 36M w grupie: 3/12
Uwagi: fundusz stosuje benchmark MSCI USA Net Total Return USD Index
Ocena: Bardzo dobra. Pomimo zróżnicowanych pomysłów na inwestycje fundusze aktywne w większości nie pokonały indeksowego.
Fundusz: inPZU Akcje Rynków Wschodzących
Grupa: akcji globalnych rynków wschodzących
Wynik 36M w grupie: 4/10
Uwagi: średni wynik grupy ujemny
Ocena: Przeciętna. Wynik blisko średniej w sytuacji bessy.
Porównując wyniki z tym sprzed dwóch lat, można dojść do pewnych wniosków. Fundusze indeksowe mają sporą konkurencję na krajowym rynku długu i rynku akcji i tu trudno się im przedrzeć, a tym bardziej zabłysnąć. Sytuacja bardziej zróżnicowana jest na rynkach zagranicznych. Nadal inPZU to najprostszy sposób, by zainwestować w MSCI World bez zakładania rachunku brokerskiego. Świetnie pokazuje przewagi na rynku amerykańskim. Ale tak jak spodziewałem się, konkurencja nie daje za wygraną na rynkach obligacji. Ma też asy na rynkach wschodzących. To sprawia, że dla aktywnych inwestorów oferta inPZU była interesująca tylko częściowo.
Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz