27 listopada 2021

Jak radzą sobie PPK? (2021)

Rok temu zastanawiałem się, jakie PPK wybrać, i jakie kryteria wyboru narzuca ustawa, a jak w rzeczywistości wybór zachodzi. Instytucje, które PPK już wybrały, raczej nieprędko je zmienią, co sprawia, że pracownik zwykle zostaje z narzuconym PPK. W ramach swojej strategii może się wypisać/wypłacić pieniądze, ale może też wybierać profil ryzyka (sposób alokacji dotychczasowej kwoty i nowych wpłat). O tym, co to daje, pisałem komentując uderzenie bessy i przejście do hossy w ubiegłym roku.

PPK znacznie różnią się już aktywami. Liderem jest PKO, który zarządza 32,7% całości aktywów, czyli zgarnął olbrzymią ilość klientów. Wicelider to PZU (17,2%), dalej plasują się Nationale Nederlanden PTI i NN TFI. Najmniejszą ilość aktywów PPK zebrały TFI: Millenium, PFR, Skarbiec i BPS. Tak olbrzymia przewaga PKO ma swoje następstwo: to towarzystwo nie może pobierać pełnej opłaty za zarządzanie, co jest korzyścią dla klientów, ale zaskakuje z punktu widzenia strategii biznesu.

Od 2020 roku sytuacja zmieniła się znacznie. Fundusze bliskich dat mają gorsze wyniki, dają im się we znaki spadające wyceny obligacji i rosnące stopy procentowe. Kilka funduszy 2020/2025 ma obecnie ujemny wynik za okres roku. Na wykresie niżej porównałem PPK 2030: dwa najlepsze, dwa najgorsze i lidera aktywów, czyli PKO TFI.

Dawny przodownik, inPZU, znacznie obniżył lot w ciągu kwartału. PKO za to uplasowało się nieco lepiej, niż rok temu. Najwyżej plasują się bardzo małe aktywami fundusze, jak PFR czy UNIQA (dawniej AXA).  Obligacje wyraźnie ciążą funduszom, ale zysk na akcjach jeszcze sprawia, że obraz całości jest pozytywny. 

Podobny wykres zrobiłem dla PPK 2050, gdzie należy spodziewać się większego udziału akcji:

Większą część roku funduszom sprzyjał trend i jest tu duże podobieństwo. Jeśli sprawdzicie PPK 2055,2060, to także tak będzie, choć poszczególne TFI różnie się plasują. Trudniej też uogólnić wyniki wskazując firmę, która jest dobra w każdej dacie. Jednak na obu wykresach znajdziecie wysoko PPK UNIQA. Dość dobrze wypadł też PFR, ale w dacie 2050 liderem jest Nationale Nederlanden DFE - produkt ubezpieczeniowej marki. Ta sama instytucja w PPK 2025 ma jednak wynik ujemny, tak jak rok temu jest tu duża rozbieżność wyników. Nieco wyżej niż rok temu plasuje się PKO. Niska pozycja Compensy nie jest zaskoczeniem, wyjaśniałem to w poprzednim wpisie. Ale Investor? Nawet wysokie koszty funduszy, o których pisałem TUTAJ, nie wyjaśniają wszystkich sytuacji.

Dla klientów ten rok to nauczka, że lepiej podążać za trendem, a ten aktualnie nie sprzyjał obligacjom. Warto przypomnieć, że możemy zmienić lokowanie pieniędzy w subfunduszach różnych dat. Choć ustawa ogranicza liczbę zmian do dwóch rocznie, jakie bezpłatnie można wykonywać w ramach zarządzania swoim PPK, to warto sprawdzić w konkretnej instytucji ofertę, bo część z TFI nie pobiera za to opłat wcale i można zarządzać alokacją do woli.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz