26 września 2020

Revolut przenosi rachunki walutowe na Litwę i wprowadza przelewy natychmiastowe w EUR.

Dwa lata temu informowałem o przenosinach rachunkow złotowych Revoluta, a tym razem przeprowadzka dytyka rachunków walutowych. Powodem jest Brexit - zmiany prawne mogłyby dotknąć klientów mających rachunki poza UE, a zlokalizowanych w Unii.

Jak informuje mail, jaki dostałem (a zapewne i większość moich Czytelników), rachunki i ubezpieczenia podróżne zostały przeniesione do podmiotu zarejestrowanego na Litwie o nazwie „Revolut Payments UAB”. Wiąże się to ze zmianą numerów rachunków - nowe rachunki mają litewski numer IBAN oraz inny symbol BIC banku: REVOLT21. Te dwie dane są potrzebne do pzelewów zewnętrznych, więc jeśli podaliście je komuś do przelewów cyklicznych, trzeba powiadomić tę osobę o zmianie. Jeśli zapomnisz - spokojnie, do 14/11/2020, możesz używać zarówno starego, jak i nowego numeru IBAN. Po 14/11/2020 nie będzie natomiast możliwe realizowanie przelewów na stary numer IBAN — wszystkie przelewy będą automatycznie zwracane nadawcy.

Jak zobaczyć swój numer rachunku IBAN i BIC? Wybierz ikonę swojego profilu w aplikacji Revolut, dotknij ikony ustawień i wybierz pozycję „Dane konta”, a następnie wybierz walutę. Względnie, wybierz walutę na stronie głównej z ikoną R, pod trzykropkiem wybierz opcję "pokaż szczegóły" i zakładkę SWIFT. Nowe numery IBAN zaczynają się od liter LT, oznaczających Litwę.

Dla osób korzystających z ubezpieczeń podróżnych nie bez znaczenia może być mziana waluty ubezpieczenia, kwoty zostaną obliczone w EUR zamiast w GBP

Przy okazji zmiany mozna postawić kilka pytań, które spróbuję wyjaśnić.
Na Litwie działa też bank Revolut Bank UAB, czy to oznacza, że mamy pieniądze w tym banku? I co wspólnego z nim ma Revolut Payments UAB? To nie jest już takie jasne, jednak na pewno Revolut Payments UAB jest jedynie instytucją pieniądza elektronicznego, z którą my, jako klienci, zawieramy umowę. Umowę z Revolut Bank ma dotychczas tylko grupa klientów Revoluta z Litwy. Czy Revolut Payments korzysta z Revolut Bank, by deponować nasze środki? Nie wiem - nie znalazłem takiej informacji. Nie można tego wykluczyć, jednak i tak nie daje to klientom z Polski gwarancji bankowych. Dopóki drugą stroną umowy nie będzie europejski bank, nie możemy na nie liczyć. Musimy czekać na dalszy rozwój bankowej nogi w Revolut.

Możemy za to skorzystać z innych nowości w Revolut. Jedną z nich jest możliwość wykonania bezpłatnych przelewów natychmiastowych w EUR do jednego z grupy europejskich banków wymienionych w TYM dokumencie. To będzie kolejna rewolucja. Jak informuje EBC, płatności te działają całodobowo cały rok. Nawet, jeśli będzie od tej reguły szereg wyjątków (przerwy techniczne), to prawdziwy cios we wszystkie firmy od przelewów natychmiastowych. Póki co w systemie nie ma ani jednego polskiego banku, jest za to firma, Currency One, czyli właściciel Walutomatu i InternetowyKantor. Revolut oferuje też przelewy pomiędzy klientami "na telefon", a że w Europie klientów tych jest już 10 mln, to pośrednictwo banków i SWIFT może być coraz mniej potrzebne.

Inna nowość to internetowa strona aplikacji Revolut TUTAJ. Póki co, bardzo skromna. Przyznam, że mam też problemy ze skorzystaniem z niej, gdyż wymaga kodu wysłanego na nr telefonu, a ten się nie pojawia. Starszy wpis z blogu o zmianach w Revolucie znajdziecie TU, zaś opis programu Rewards TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz