18 października 2019

Fundusze inwestycyjne, wrzesień 2019

Dane z minionego miesiąca

Dotąd na blogu opisywałem zmiany aktywów uporządkowane kwotowo w funduszach otwartych Jednak moi czytelnicy żalili się na monotonię wpisu. Dlatego dziś zmiana! Proponuję zupełnie inne podejście - będę odchodził czasem od dotychczasowej konwencji do nieco innych ujęć, by szukać ciekawostek. Niezmiennie jednak analizuję dane na podstawie strony biznes.pap.pl.

Wpis z poprzedniego miesiąca znajdziecie TUTAJ

Na początek proponuję spojrzenie na procentowe zmiany aktywów, ale z pominięciem najmniejszych funduszy. Fundusze o niskich aktywach są często nieefektywne, czasem to fundusze nowe albo opuszczające rynek. W tych wypadkach trudno coś sensownego wywnioskować, i dlatego przyjąłem umowną barierę 5 mln zł, by fundusz znalazł się na liście. Ponadto odfiltrowałem FIZ oraz kilka funduszy niedostępnych dla osób indywidualnych. Obok procentowego wzrostu podaję zmianę kwotową.

Procentowe wzrosty funduszy o aktywach>5 MLN w poprzednim miesiącu

1. Noble Fund Obligacji 53.16 MLN PLN 84.57%
2. IPOPEMA Short Equity 18.73 MLN PLN 84.54%
3. Quercus short 14.41 MLN PLN 46.24%
4. Novo FIO (Akcji) 23.29 MLN PLN 38.86%
5. Allianz US Short Duration High Income Bond 4.94 MLN PLN 31.08%
6. NN (L) Krótkoterminowych Obligacji Plus 33.74 MLN PLN 26.51%
7. Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych Globalny 3.48 MLN PLN 24.27%
8. Alior Oszczędnościowy 88.96 MLN PLN 21.65%
9. Investor Nieruchomości i Budownictwa 2.68 MLN PLN 21.22%
10. Allianz Dynamiczna Multistrategia 822.22 TYS. PLN 15.25%

Noble Fund Obligacji był obligacyjnym liderem kwartału, a dalej mamy fundusze "short" obstawiające giełdowe spadki. Wygląda na to, że ktoś na nich aktywnie gra, bo po drugiej dekadzie września giełda spadała, a te fundusze zyskiwały. Jeśli zerkniecie na moje uwagi z poprzednich miesięcy - lewarowane fundusze często pojawiały się wśród gwiazd mBanku.Uwagę zwraca obligacyjny fundusz Allianza US Short Duration High Income Bond oraz akcyjny Investor Nieruchomości i Budownictwa - oba osiągnęły niezłe wyniki.

Procentowe spadki funduszy o aktywach>5 MLN w poprzednim miesiącu:

1. Rockbridge Subfundusz Superior Dłużny -5.17 MLN PLN -57.62%
2. SKARBIEC MARKET NEUTRAL -26.52 MLN PLN -27.43%
3. Skarbiec Globalny MiŚS -9.39 MLN PLN -20.97%
4. AGIO Kapitał -28.02 MLN PLN -14.02%
5. Allianz Europe Equity Growth Select -1.26 MLN PLN -13.08%
6. Alior Fundusz funduszy Strategia Ostrożna -1.03 MLN PLN -13.06%
7. Skarbiec Spółek Wzrostowych -65.85 MLN PLN -12.13%
8. Quercus lev -12.06 MLN PLN -11.63%
9. SKARBIEC AKCJA -24.14 MLN PLN -10.64%
10. Raiffeisen Aktywnych Strategii Dłużnych SFIO -3.51 MLN PLN -9.78%

Fundusze zagraniczne Skarbca przeszły mocne spadki, istny wodospad - utrata kilkunastu procent wartości jednostek. Fundusz Rockbridge Superior przejął mBank, obecna nazwa to mBank Subfundusz Obligacji Korporacyjnych (PAP pokazuje starą). wynik Agio Kapitał interpretuję jako dalsze konsekwencje zatrucia obligacjami ZM Kania. Spadki w grupie polskich akcji nie są chyba zaskoczeniem...

Próbowałem popatrzeć kilka miesięcy wstecz, jakie fundusze byłyby na tej procentowej liście. Zaskoczyło mnie to, że nader często pojawiały się subfundusze, które potem albo spadły, albo mocno wyhamowały wzrost (obligacje). Tak jakby parokrotna obecność na liście wzrostowej była złym omenem. Czy w drugą stronę to działa, jeszcze nie wiem.

Gdyby spojrzeć na kwotową wersję zestawień aktywów, to rzuca się w oczy duży wzrost funduszy oszczędnościowych, ale z wyjątkiem Generali Oszczędnościowego i Profit Plus. Zaskakująco duży wzrost miał fundusz Novo Akcji, którego trend bynajmniej do inwestowania nie zachęca. Rośnie też Generali Korona Dochodowy i NN Krótkoterminowych Obligacji, PZU Polonez.

Najczęściej kupowane fundusze na platformach mBank i Bossafund

W Bossafund królował PZU PD Polonez, dalej wysoko są fundusze Dochodowe Generali oraz Investor niskiego ryzyka. W mBanku Generali Dochodowy także jest wysoko, często występowały NN Obligacji i mBank Konserwatywny, dodatkowo pojawiały się w rankingach PKO Akcji Złota i Skarbiec Spółek Wzrostowych,

Aktualności

Stopy zwrotu na podstawie notowań z 2019-10-15.

Fundusze niskiego ryzyka zagranicznych aktywów

Wzloty w terminie 3M:
Generali Obligacje: Nowa Europa 3.6%
Pekao Obligacji Dolarowych Plus 3.4%
Generali Obligacje: Globalne Rynki Wschodzące (SFIO) 3.2%
PKO Papierów Dłużnych USD 3.2%
PZU Dłużny Rynków Wschodzących 2.9%

Wzrosty obligacji zagranicznych niby zelżały, ale w terminie 3M widać odbicie na długu USD (korelacja z walutą) i rynkach wschodzących. Nie tak łatwo trafić na fundusz spadający w terminie 3M, ale jest kilka typów w korekcie:

Upadki w terminie 3M:
Allianz PIMCO Emerging Local Bond (SFIO) -1.8%
NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących (Waluta Lokalna) (SFIO) -0.9%
Alior Obligacji Światowych (SFIO) -0.7%
Esaliens Globalnych Papierów Dłużnych (SFIO) -0.6%
Allianz PIMCO Income (SFIO) -0.4%

Fundusze niskiego ryzyka polskich aktywów

Wzloty w terminie 3M:
Noble Fund Obligacji 2.6%
PZU Dłużny Aktywny 2.6%
NN FIO Obligacji 2 2.5%
NN Obligacji 2.4%
PZU Papierów Dłużnych POLONEZ 2.4%

Na tej liście często goszczą PZU, NN, prawda? PZU Dłużny Aktywny zajmuje wysoką pozycję, ale różnice między funduszami stopniały, jak i same wyniki. Polskie obligacje przestały gwałtownie drożeć, należy mieć na uwadze ryzyko korekty. Generalnie obligacje polskie i zagraniczne dają łatwiej zarobić, niż akcje, co jeszcze zobaczymy niżej.

Upadki w terminie 3M:
SEJF FIO Strategii Dłużnych -2.3%
DB Fund Instrumentów Dłużnych (DB Funds FIO) -1.2%
Alior Papierów Dłużnych (Alior SFIO) -0.6%
Optimum Konserwatywny (Optimum FIO) -0.4%
Optimum Obligacji (Optimum FIO) -0.4%

Powtórzę komentarz sprzed miesiąca: Sejf to marka w zarządzaniu Altusa, a Optimum i DB Fund - Opery.

Pozostałe fundusze

Wzloty w terminie 1M:
Investor Sektora Nieruchomości i Budownictwa (Investor SFIO) 2.71%
QUERCUS short (Parasolowy SFIO) 2.35%
ALTUS Short (FIO Parasolowy) 2.13%
Ipopema Short Equity (Ipopema SFIO) 2.1%
PKO Akcji Rynku Japońskiego (Parasolowy FIO) 1.99%

Wyniki 1M mówią za siebie: jednym z rosnących funduszy tego miesiąca, ale i roku był Investor Sektora Nieruchomości i Budownictwa.

W końcu września nadeszły spadki polskiej giełdy, które dały zarobić funduszom Short. Ostatni wygrany to giełda japońska, ale czy wzrost się utrzyma? Jaki jest waszym zdaniem trend na funduszu PKO:

Upadki w terminie 1M:
Investor Turcja (Investor SFIO) -11.78%
Santander Akcji Tureckich (Santander FIO) -10.26%
Generali Akcje: Turcja (Generali Fundusze FIO) -9.3%
Esaliens Globalnych Zasobów (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO) -5.97%
Santander Prestiż Akcji Środkowej i Wschodniej Europy (Santander Prestiż SFIO) -5.78%

Miesiąc temu pisałem o ryzyku korekty, nie majac pojęcia, jak szybko może do niej dojść. Turcja atakująca Kurdów w Syrii to ciekawa historia. Początkowo rynek wystraszyła wypowiedż Trumpa, który groził sankcjami gospodarczymi Turcji. Jednak wydaje się, że polityka USA (wycofanie wojsk, pozostawienie Kurdów, mieszane traktowanie Turcji jako sojusznika NATO) ostatecznie nie jest postrzegana jako spójna i realnie niebezpieczna dla giełd. Dziś tureckie akcje odbijają, co przyniesie kolejny miesiąc - nie wiadomo, to jest rynek wschodzący z nagłymi zwrotami akcji. Generalnie wszystkie rynki akcji miały trudny miesiąc.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz