19 kwietnia 2019

Fundusze inwestycyjne, marzec 2019

Dane z minionego miesiąca

Zmiany aktywów uporządkowane kwotowo w funduszach otwartych - na podstawie biznes.pap.pl.
Poprzedni miesiąc TUTAJ
Podsumowanie miesiąca w podziale na typy funduszy polecam na Analizy.pl

Największe wzrosty:

1. PKO Obligacji Długoterminowych 428.64 MLN PLN 24.91%
2. NN (PL) Obligacji 163.15 MLN PLN 9.13%
3. PKO Papierów Dłużnych Plus 156.4 MLN PLN 7.66%
4. Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych 106.34 MLN PLN 3.44%
5. Millennium Obligacji Klasyczny 100.95 MLN PLN 5.1%
6. PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020 82.97 MLN PLN 6.55%
7. PZU Papierów Dłużnych POLONEZ 82.38 MLN PLN 5.41%
8. Pekao Oszczędny Plus 75.36 MLN PLN 4.64%
9. PZU Oszczędnościowy 68.16 MLN PLN 5.19%
10. inPZU Inwestycji Ostrożnych 49.73 MLN PLN 655.49%

Olbrzymi przyrost w PKO to, jak podejrzewam, przeważanie jednostek między subfunduszami, bo ogólny bilans wpłat w PKO TFI wyszedł negatywnie. Fundusze obligacji i oszczędnościowe zdominowały TOP 10. Czy słusznie, zobaczymy w dalszej części wpisu.

Największe spadki:

1. PKO Obligacji Skarbowych -760.64 MLN PLN -5.61%
2. GAMMA -185.93 MLN PLN -13.07%
3. PZU Stabilnego Wzrostu MAZUREK -95.32 MLN PLN -3.62%
4. PKO Obligacji Skarbowych Plus -91.77 MLN PLN -12.45%
5. Investor Płynna Lokata -88.08 MLN PLN -2.54%
6. QUERCUS Ochrony Kapitału -79.12 MLN PLN -6.0%
7. Skarbiec - Konserwatywny -77.17 MLN PLN -11.02%
8. Aviva Investors Akcyjny -61.99 MLN PLN -1.48%
9. Santander Prestiż Dłużny Krótkoterminowy -50.7 MLN PLN -3.45%
10. Santander Dłużny Krótkoterminowy -40.68 MLN PLN -1.54%

Wyniki funduszu PKO Obligacji Skarbowych są słabe, stąd pewnie migracja do Obligacji Długoterminowych, gdzie też są nie najlepsze, ale na tle słabego roku TFI mogą się bronić. Domyślam się, że ta olbrzymia kwotowo zmiana to klienci prawni. Klienci indywidualni powinni już dawno zorientować się, że kokosy są gdzie indziej. Również klienci Santandera przeważają środki. W stosunku do poprzedniego miesiące nie ma tu wielkich różnic.

Ogólny obraz zmiany aktywów w grupie funduszy akcyjnych wskazuje na ostrożność klientów, nieznaczne przeważanie z akcji szerokiego rynku na małe spółki, szukanie zysków.

Najczęściej kupowane fundusze

Wśród klientów platform bankowych przeważa apetyt na fundusze niskiego ryzyka: UniProfit Plus, UniOszczędnościowy, mFundusze: Konserwatywny, Oszczędnościowy, NN Olbligacji, BNP Paribas Obligacji. mBank wymieniał jednorazowo w marcu szereg innych funduszy z tego profilu. O wiele rzadziej kupowano fundusze wyższego ryzyka, jak ostatni przebój wyników 3M, Investor Sektora Nieruchomości i Budownictwa (Bossafund), oraz PKO Akcji Rynku Złota.

Aktualności

Zacznę od nawiązania do rady TFI Allianz, jaką opublikowałem prawie pół roku temu we wpisie TUTAJ. Dotyczyła ona strategii inwestycji w funduszu Structured Return. Otóż skorzystałem z rady, zainwestowałem, i choć nie trafiłem dokładnie w dołek, to udzielona rada dała mi przyzwoity zysk. Dokładne trafienie przyniosłoby jakieś 4% zysku:

Teraz mogę czyhać na kolejny wystrzał VIX, by próbować szczęścia. Warto pojawić się na Twitterze!

Także dzięki Twitterowi dowiedziałem się o promocji na fundusze BPS TFI: do końca czerwca 2019 r. TFI nie pobiera wynagrodzenia stałego i zmiennego za zarządzanie subfunduszami BPS Płynnościowym i BPS Obligacji Korporacyjnych. Fundusze te dostaniecie na platformie Bossafund. Brak kosztów powinien poprawić wyniki, które w minionym roku były fatalne za sprawą Getback. A skąd to przekonanie, że brak kosztów ma znaczenie?

Kilka miesięcy temu informowałem o platformie AXA do zakupu jednostek typu D, dla których koszty zarządzania są niższe. Z perspektywy czasu widać, że to ma znaczenie: wynik jednostek typu D wyraźnie pokonuje podstawowy typ A już w terminie 3M (ostatnia kolumna poniżej).

W AXA TFI to porównanie ładnie wyszło, dzięki temu, że ten sam fundusz ma różne typy jednostek. To zupełnie inna droga niż w PZU, gdzie powołano inne fundusze dla własnej platformy: inPZU. I tu sprawa nie jest taka oczywista, co za chwilę zobaczymy w wynikach 3M z dnia 2019-04-15. Jak miesiąc temu listuję najlepsze i najgorsze wyniki funduszy otwartych.

Fundusze niskiego ryzyka

Wzloty w terminie 3M:
Allianz PIMCO Global High Yield Bond (Allianz SFIO) 4.7%
NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego (NN SFIO) 4.6%
PZU Dłużny Rynków Wschodzących (GI FIO) 4.3%
Esaliens Makrostrategii Papierów Dłużnych (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO) 4.0%
Skarbiec Global High Yield Bond (Skarbiec - Global Funds SFIO) 4.0%
inPZU Obligacje Rynków Wschodzących (inPZU SFIO) 3.9%

Nietypowo pokazuję 6 pozycji, by widać było różnicę między dwoma funduszami PZU. W TOP 5 nie zmieścił się dolarowy fundusz Pekao, który nadspodziewanie długo dobrze się trzyma. W tej grupie prawie zawsze występuje jakiś fundusz PIMCO, tym razem globalny wysoko-kuponowych obligacji. Sama zagranica.

Upadki w terminie 3M:
DB Fund Instrumentów Dłużnych (DB Funds FIO) -1.0%
Novo Papierów Dłużnych (Novo FIO) -1.0%
Optimum Konserwatywny (Optimum FIO) (d. Optimum Gotówkowy) -0.8%
Rockbridge Superior Dłużny (Rockbridge Superior FIO) (d. Rockbridge Superior Pieniężny) -0.7%
Optimum Obligacji (Optimum FIO) -0.5%

Fundusze DB Fund prowadzi Opera i zdaje się nie ma powodu do chwały, bo Optimum to też marka Opery. Spadki może niewielkie, ale to bolączka całej grupy funduszy. Zaraz, możecie spytać, a co się dzieje z funduszami pozycjonowanymi na polskie papiery?? Postanowiłem poszukać ich wyłącznie pod kątem zysku.

Fundusze niskiego ryzyka polskich papierów

Wzloty w terminie 3M:
Aviva Investors Dłużnych Papierów Korporacyjnych (Aviva Investors FIO) 1.9%
Millennium Obligacji Korporacyjnych (Millennium SFIO) 1.7%
Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych (Santander Prestiż SFIO) 1.7%
Alior Papierów Dłużnych (Alior SFIO) 1.6%
Santander Obligacji Korporacyjnych (Santander FIO) 1.6%
GAMMA Obligacji Korporacyjnych (GAMMA FIO) 1.5%

I oto są! Jak na kwartał, to fundusze obligacji korporacyjnych mocno odbiły, wyraźnie wyróżniają się od funduszy uniwersalnych czy skarbowych. Gdyby ktoś chciał kupić Millennium OK, to w banku są aktualnie sprzedawane jednostki bez prowizji. Z kolei na Bossafund wycofują się z dystrybucji, ostatnim dniem przyjmowania zleceń nabycia/odkupienia/konwersji dotyczących jednostek uczestnictwa funduszy Millenium TFI jest 27 czerwca 2019 r.

Pozostałe fundusze

Wzloty w terminie 3M:
Allianz Małych Spółek Europejskich (Allianz SFIO) 18.5%
Allianz Artificial Intelligence (Allianz SFIO) 18.1%
Skarbiec Spółek Wzrostowych (Skarbiec FIO) 18.0%
Caspar Akcji Europejskich (Caspar Parasolowy FIO) 16.7%
Allianz Europe Equity Growth Select (Allianz SFIO) 15.6%

Rynki rozwinięte. Allianz siedzi i zawija w sreberka zyski ;-) Przyznam się, że tym funduszom jeszcze nie zaglądałem pod ..., er, w sprawozdanie. Nieco niżej uplasowała się cała grupa funduszy rynków rozwiniętych, ale są i reprezentanci rynków wschodzących.

Upadki w terminie 3M:
Novo Globalnego Dochodu (Novo FIO) -4.1%
Investor Turcja (Investor SFIO) -3.3%
ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Nowej Europy (FIO Parasolowy) (w likwidacji) -3.2%
MetLife Akcji Ameryki Łacińskiej (Światowy SFIO) -3.0%
Opera Equilibrium.pl (Opera FIO) -2.7%

Korekta o dużej sile dotknęła tureckie papiery po rekomendacji JP Morgan i wystraszyła inwestorów. Taka samospełniająca się prognoza, gdy rynkowi brakuje zaufania do Erdogana. A jak wiemy, zaufanie jest walutą. Również Ameryka Łacińska w korekcie.

Moje zestawienia pokazują wyniki 3M, który to termin wydaje się OK przy ocenie trendu obligacji. Ale akcje to przecież fale krótkie, więc może 3M to za długo, by pokazywać ciekawe zmiany? Zobaczmy analogiczne zestawienie TOP 1M.

Wzloty w terminie 1M:
Allianz Global Metals and Mining (Allianz SFIO) 6.1%
Rockbridge Akcji Rynków Wschodzących (Rockbridge FIO Parasolowy) 6.07%
Allianz Małych Spółek Europejskich (Allianz SFIO) 5.37%
Rockbridge Akcji Globalnych (Rockbridge FIO Parasolowy) 5.32%
Esaliens Globalnych Zasobów (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO) 4.74%

Jakby odbicie na surowcach, za którą to grupą nie przepadam, ale też pojawiają się rynki wschodzące. Jak sądzicie moi Czytelnicy, czy wyniki 1M są ciekawszym wskaźnikiem?

IKB

Utrzymuje się nadal szerokie wskazanie indykatora z przewagą akcji różnych rynków: rozwiniętych wschodzących, globalnych... Reprezentacja obligacji wygląda za to skromnie.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz