15 marca 2019

Fundusze inwestycyjne, luty 2019

Dane z minionego miesiąca

Zmiany aktywów uporządkowane kwotowo w funduszach otwartych - na podstawie biznes.pap.pl.
Poprzedni miesiąc TUTAJ
Podsumowanie miesiąca w podziale na typy funduszy polecam na IZFiA od Analiz Online

Największe wzrosty:

1. PKO Obligacji Długoterminowych 370.44 MLN PLN 27.44%
2. NN (PL) Obligacji 164.62 MLN PLN 10.15%
3. PKO Technologii i Innowacji Globalny 116.95 MLN PLN 5.32%
4. Allianz SFIO PIMCO Emerging Markets Bond 109.51 MLN PLN 118.23%
5. PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020 99.06 MLN PLN 8.48%
6. Allianz SFIO Trezor 94.03 MLN PLN 1912.88%
7. Millennium FIO Obligacji Klasyczny 82.43 MLN PLN 4.35%
8. PKO Papierów Dłużnych Plus 82.27 MLN PLN 4.2%
9. Pekao Oszczędny Plus 65.11 MLN PLN 4.18%
10. Santander Prestiż Obligacji Skarbowych 61.32 MLN PLN 12.25%

PKO Technologii to jedyny fundusz akcji w Top 10. Nowinką w zestawieniu jest młody fundusz Allianz Trezor, to tłumaczy jego wynik procentowy. Obligacje rządziły w lutym, utrzymuje się wysoka pozycja PKO Obligacji Długoterminowych, do którego prawdopodobnie wędrują środki z PKO Obligacji Skarbowych. Fundusze akcji są obecne na dalszych pozycjach, ale zachowały się niejednorodnie. Zyskiwały środki głównie fundusze rynków wschodzących, Europy Środkowej, przy czym z funduszy akcji polskich to małe i średnie spółki wyszły na plus, podczas gdy uniwersalne traciły aktywa. Na dalszych pozycjach też nie brakuje funduszy obligacyjnych, ale te konserwatywno-skarbowe wypadły relatywnie słabo:

Największe spadki:

1. PKO Obligacji Skarbowych -458.49 MLN PLN -3.27%
2. GAMMA -138.34 MLN PLN -8.86%
3. Skarbiec - Konserwatywny -88.25 MLN PLN -11.19%
4. Allianz Konserwatywny -76.31 MLN PLN -28.57%
5. PKO Obligacji Skarbowych Plus - sfio -48.33 MLN PLN -6.15%
6. PZU Akcji KRAKOWIAK -47.83 MLN PLN -6.61%
7. Aviva Investors Akcyjny -43.18 MLN PLN -1.02%
8. PKO Stabilnego Wzrostu -37.92 MLN PLN -2.71%
9. UniAktywny Dochodowy -34.84 MLN PLN -3.35%
10. Subfundusz Skarbiec - Konserwatywny Plus -34.26 MLN PLN -13.61%
Jeśli spojrzeć na ich wyniki, to nie ma zaskoczenia. Ślub z PKO chyba nie służy Gammie, Wyraźny odpływ ze Skarbca. Odpływ z UniAktywnego nieco mnie zaskoczył - niemal tyle samo zyskała Unikorona Dochodowy, a różnice między funduszami są niewielkie.

Najczęściej kupowane fundusze

W mBanku najczęściej gwiazdą były takie fundusze jak NN Obligacji, UniOszczędnościowy, UniProfit, ale pojawiły się też PKO Akcji Rynku Złota i Ipopema Dłużny. Złoto było aktywem rosnącym w poprzednich miesiącach i jak widać klienci to zauważyli. Było to też jedno ze wskazań IKB. Dłużno-oszczędnościowy obraz widać też w Bossafund, platforma wymienia Unikoronę, zarówno Dochodowy i Uniaktywny. W Optimie bryluje BGŻ BNP Paribas Obligacji.

Aktualności

Twitter coraz częściej jest medium, gdzie toczę dyskusje o funduszach. Tym razem mój rozmówca był prawdopodobnie związany z platformą dystrybucyjną F-Trust. To pozabankowa platforma, która od dłuższego czasu kusi ograniczonymi czasowo promocjami na zakup jednostek. Gdy do tego się odniosłem, @pelekfelo zaproponował kod zniżkowy, umożliwiający bezterminowo zakupy bez opłat za nabycia: SPPIR2. Dzielę się tym kodem z Wami, bo nie jest on też ograniczony personalnie.

Co raz trochę informacji napływa ze spraw związanych z Getbackiem. Altus wygrał w sądzie z Business Insider (żądał przeprosin za stwierdzenia w artykułach). Tymczasem Abris wygrał arbitraż ze SP w sprawie FM Banku i wystąpił z roszczeniem do Idea banku. Bank uznał, że bezpodstawnie.

Bossafund zaprezentował nową wyszukiwarkę funduszy. Jest naprawdę interesująca, bo filtrowanie odbywać się może nie tylko po np. skali ryzyka czy ilości gwiazdek, ale też popularności, skali aktywów, po wyniku 12M, opłacie za zarządzanie. Szybko działa, jest wygodnie, można też zerknąć na wykresy.

Bossafund poinformowała także o promocji w funduszu Caspar Ochrony Kapitału. Inwestorzy, którzy przynajmniej przez kalendarzowy rok potrzymają ponad 100 tys. zł, mogą liczyć na ewentualną rekompensatę wyniku gorszego niż 1,5%/rok, w granicach 35% opłaty za zarządzanie, ( wynoszącej 0,69% rocznie (czyli do 0,2415%/rok edycja: zgodnie z informacjami F-Trust, wynosi ona 0,75%, co dawałoby 0,2625%/rok). Szczegóły w linku TUTAJ.

Przejdźmy do wyników: kto jest na górze, kto na dole? Notowania z 13.03.2019

Fundusze niskiego ryzyka

Wzloty w terminie 3M:
PZU Dłużny Rynków Wschodzących (GI FIO) 6.7%
Esaliens Makrostrategii Papierów Dłużnych (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO) 4.9%
Allianz PIMCO Emerging Markets Bond (Allianz SFIO) 4.7%
inPZU Obligacje Rynków Wschodzących (inPZU SFIO) 4.5%
Pekao Obligacji Dolarowych Plus (Pekao Walutowy FIO) 3.9%

inPZU znowu poniżej starego PZU. Generalnie wyniki zbliżone do zeszłego miesiąca. Silny dolar pomaga funduszom w tej walucie.

Upadki w terminie 3M:
DB Fund Instrumentów Dłużnych (DB Funds FIO) -0.8%
Optimum Konserwatywny (Optimum FIO) (d. Optimum Gotówkowy) -0.5%
Rockbridge Superior Dłużny (Rockbridge Superior FIO) (d. Rockbridge Superior Pieniężny) -0.4%
SEJF Papierów Dłużnych (SEJF FIO) (d. SKOK Gotówkowy) -0.3%
Raiffeisen Aktywnych Strategii Dłużnych (Raiffeisen SFIO Parasolowy) -0.2%

Ostatni tydzień lutego to spadki w grupie funduszy obligacji skarbowych, neutralizujące miesiąc zysku - tak właśnie wygląda reakcja na wydatki rządowe, jakimi zaskoczył rynek Jarosław Kaczyński. Jednak liderzy tej kategorii są na minusie dużo dłużej.

Pozostałe fundusze

Wzloty w terminie 3M:
Skarbiec Spółek Wzrostowych (Skarbiec FIO) 16.8%
PKO Akcji Rynku Złota (Parasolowy FIO) 16.5%
Skarbiec Globalny Małych i Średnich Spółek (Skarbiec FIO) 14.1%
Santander Akcji Tureckich (Santander FIO) 13.4%
Allianz Małych Spółek Europejskich (Allianz SFIO) 12.0%

Powyższa piątka to niejako kwintesencja wzrostów 3M: złoto, rynki rozwinięte, Turcja - choć akurat dla akcji tureckich luty nie był łaskawy.

Upadki w terminie 3M:
Skarbiec Rynków Surowcowych (Skarbiec FIO) -8.2%
Superfund BLUE (Superfund SFIO) -7.5%
Rockbridge FIO WIG20 Lewarowany (d. Rockbridge FIO Strategii Akcyjnej) -5.8%
Novo Globalnego Dochodu (Novo FIO) -5.3%
ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Rynku Polskiego (FIO Parasolowy) (w likwidacji) -4.3%

Skarbiec na jednym końcu surowców, PKO na drugim - tak rozbieżne są wyniki tej grupy. Altus ASZ RP stracił w ciągu roku ponad 34%. Słabo też wygląda Superfund Blue.

IKB

Utrzymuje się szerokie wskazanie, przy czym korekta w końcu lutego na obligacjach skarbowych wykluczyła wiele funduszy krajowych obligacji. Nie brakuje za to akcji, w tym akcji rynków rozwiniętych i małych spółek.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

2 komentarze:

  1. Ponad miliard PLN napływów do funduszy stricte obligacyjnych (opartych na stałej stopie przeważnie) i po tygodniu wychodzi prezes i rzuca w eter pińcet plus na każde dziecko, trzynastka dla emerytów itd... Następnego dnia niemiła niespodzianka na rentownosciach obligacji skarbowych. Ciekawym jak poczuli się ci inwestorzy zrobieni na samym początku inwestycji w bambuko? jeśli dobrze pamiętam to wyparowało średnio coś koło 0.5% w kilka dni co w dzisiejszych czasach jest dość poważnym uszczerbkiem w rocznych zyskach uzyskanych i tak w trudzie i znoju wyciskania przez zarządzających każdego p.b. z tej mizerii obligacyjnej. Kierunek dla obligacji polskich jest tylko jeden w zasadzie - rentowności w górę a w najlepszym wypadku stabilizacja więc po przygodach z funduszami pienieżnymi i obligów korpo w poprzednim roku trafiamy z deszczu pod rynnę.
    Co do obligacji emergingowych to nie wiem czy przecietny inwestor zdaje siebie sprawę z ryzyka walutowego przy tych papierach i ryzyka politycznego. Turcja w ostatnich miesiącach pokazuje że to ryzyko bardziej uwidacznia się w obligacjach niż w akcjach gdzie rynek akcji radzi sobie całkiem nieźle a za to rynek obligacji tureckich niekoniecznie. Wolałbym kupić sobie jakiś fundusz mieszany bo na bondach EM to można zarobić, ale trzeba tez mieć intuicję lub wiedzę kiedy z tego wyjść bo wykresy tych funduszy to takie bujanie sie od ściany do sciany i w długim horyzoncie to nie ma jakiegoś stałego progresu. Fundusze stabilnego wzrostu i nawet akcyjne chyba są z historycznej perspektywy o wiele bardziej przewidywalne wyjąwszy poza nawias katastrofę 2008r. Inwestycje w obligacje państw EM to dość skomplikowana inwestycja. Ja na przykład nie bardzo to ogarniam do końca i raczej w to nie wchodzę. W sumie to przy tych oprocentowaniach obligacji to jest to rodzaj spekulacji walutowej i na wycenach bardziej niż zarabianie na odsetkach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Skojarzenia słów 'zarabiać' i 'bujanie od ściany do ściany' nie są sprzeczne. Co do ryżyk walutowych, część funduszy stosuje forwardy, aby je ograniczyć. OstrozOstr jest oczywiście wskazana. Dzięki za wpis.

    OdpowiedzUsuń