7 marca 2019

Fundusze inwestycyjne, styczeń 2019

Dane ze stycznia


Zmiany aktywów uporządkowane kwotowo w funduszach otwartych - na podstawie biznes.pap.pl.
Poprzedni miesiąc TUTAJ

Największe wzrosty:

1. PKO Obligacji Długoterminowych 295.91 MLN PLN 28.07%
2. NN (PL) Obligacji 215.81 MLN PLN 15.35%
3. Aviva Investors Akcyjny 133.89 MLN PLN 3.27%
4. PKO Technologii i Innowacji Globalny 115.24 MLN PLN 5.53%
5. UniOszczędnościowy 107.39 MLN PLN 7.07%
6. PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020 106.43 MLN PLN 10.02%
7. PZU SFIO UNIVERSUM 81.05 MLN PLN 2.24%
8. PZU Akcji KRAKOWIAK 79.67 MLN PLN 12.38%
9. AXA FIO Subfundusz Akcji 75.35 MLN PLN 30.14%
10. Santander Prestiż Obligacji Skarbowych 74.61 MLN PLN 17.52%

Fundusze obligacyjne i oszczędnościowe przeplatają się z funduszami akcji - to duża zmiana względem poprzedniego miesiąca, gdy w Top 10 akcji brakowało. Fundusz Avivy na rynku akcji to potentat; widać odbicie w tej grupie. Huśtawka na rynkach rozwiniętych akcji, które niedawno były w niełasce. Wyraźna obecność PKO w zestawieniu, ale nie ma tu subfunduszu PKO Skarbowy - zaraz się znajdzie, pod nową nazwą: PKO Obligacji Skarbowych.

Największe spadki:

1. PKO Obligacji Skarbowych -475.16 MLN PLN -3.28%
2. Rockbridge Subfundusz Lokata Plus -89.29 MLN PLN -32.18%
3. UniKorona Dochodowy -71.72 MLN PLN -1.3%
4. Noble Fund Akcji -61.33 MLN PLN -30.96%
5. Allianz US Short Duration High Income Bond -52.44 MLN PLN -66.13%
6. Allianz SFIO PIMCO Global High Yield Bond -50.26 MLN PLN -83.33%
7. Investor Płynna Lokata -49.93 MLN PLN -1.41%
8. GAMMA -43.96 MLN PLN -2.74%
9. Millennium SFIO Obligacji Korporacyjnych -37.4 MLN PLN -2.43%
10. Rockbridge Subfundusz Dłużny -36.35 MLN PLN -29.79%

Klienci PKO pierzchnęli ze Skarbowego do funduszu PKO Obligacji Długoterminowych - i wcale im się nie dziwię, bo ten ostatni ma aktualnie wynik około 3%. Częściowo to efekt korzystnej bazy (2 ostatnie tygodnie lutego 2018 dały mu niemal 1%). Zauważalna ucieczka z Rockbridge, który kończył współpracę z mBank SFI. Dziwi mnie natomiast obecność Unikorony, to chyba efekt słabego roku. Allianz traci na niektórych rynkach obligacji, na innych zyskuje, o czym piszę dalej. Ciekawostka: na dalszych pozycjach jest "mFundusz dla każdego" z ubytkiem -11.36%.

Najczęściej kupowane fundusze na bezpłatnych platformach

W styczniu w platformach dominowały fundusze oszczędnościowe. W mBanku zauważyłem parę razy mFundusz Lokacyjny Plus i NN Obligacji. Bossafund wymienia UniOszczędnościowy i Superfund Oszczędnościowy Plus. Na listach bywał też Ipopema Dłużny, o którym wspomniałem parę razy. W Optimie panuje BNP Paribas Obligacji, na poz 2. fundusz Investor Ameryki Łacińskiej, który miał odbicie.

Aktualności


Tematem, który głęboko poruszył mnie w dyskusjach, była przyszłość platform TFI. Grozi im zagłada. Nowe przepisy KNF wprowadzane w związku z MIFID są na tyle restrykcyjne, że nie zostawiają wiele pola do działania platform dystrybucji TFI i mogą uczynić je nieopłacalnymi. Dotyczy to wszystkich dystrybutorów funduszy, nie tylko bankowych. KNF i Ministerstwo Finansów przyjęło bardzo ostrą wykładnię zaleceń MIFID, choć nie wydaje się to ani konieczne, ani typowe. Jest za to zastanawiające. Zamiast zysków z dystrybucji miałyby się pojawić opłaty dla doradców (ktoś się z tym spotkał poza private bankingiem? przy zakupie funduszy, kiedykolwiek? po co mi doradca, jak sam podejmuję decyzję?) - jakiś mityczny twór. Takie rozwiązania dopiero musiałyby powstać. Zdaniem moich rozmówców obecne naciski są niezwykłe, a powoływanie się na unijne przepisy to mydlenie oczu. Co ciekawe, KNF i MF bardzo liberalnie traktuje branżę ubezpieczeniową, która kreuje produkty finansowe. W niej ograniczenia nie istnieją. Moim zdaniem nie można wykluczyć, że dochodzi tu do lobbingu dużych instytucji. Jeśli nic się nie zmieni, skutkiem będzie próba dostosowania się innych podmiotów (już teraz mówi się o przejęciu TFI przez banki, jak mBank) i powstanie szeregu mniejszych dróg dystrybucji funduszy (w tym online jak zrobiła niedawno AXA i PZU). Mniejszych, może tańszych, ale zarazem mniej konkurencyjnych i wygodnych dla klientów.

I tego się najbardziej obawiam - nie będzie ani platform, ani narzędzi umożliwiających zastąpienie ich. Osobiście wolałem poświęcić te 0,5% opłat rocznie niż rozdrobnić swój portfel jeszcze bardziej, niż teraz (a już przesadzam). Pewnie wiele osób dojdzie do takiego wniosku, pozostanie przy 2-3 dystrybutorach i TFI, a to może z kolei spowodować zanik TFI nie mających własnej dystrybucji.

Przejdźmy do aktualnych wyników funduszy wg notowania z 12 lutego.

Fundusze niskiego ryzyka

Wzloty w terminie 3M:
Esaliens Makrostrategii Papierów Dłużnych (SFIO) 6.5%
UniObligacje: Nowa Europa (UniFundusze FIO) 5.9%
PZU Dłużny Rynków Wschodzących (GI FIO) 5.3%
NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących (Waluta Lokalna) (NN SFIO) 4.7%
inPZU Obligacje Rynków Wschodzących (inPZU SFIO) 4.3%

Jak widać taniość inPZU nie pomogła pokonać starego funduszu PZU o podobnym charakterze. Rynki wschodzące w ataku. Jeszcze niedawno w tym zestawieniu były 2 fundusze Allianz PIMCO Emerging Bonds. Jedne rynki tracą, inne zyskują.

Upadki w terminie 3M:
Allianz Obligacji Zmiennokuponowych (Allianz SFIO) -0.6%
Opera Avista-plus.pl (Opera SFIO) -0.5%
Raiffeisen Aktywnych Strategii Dłużnych (Raiffeisen SFIO Parasolowy) -0.4%
Optimum Konserwatywny (Optimum FIO) (d. Optimum Gotówkowy) -0.3%
Raiffeisen Aktywnego Oszczędzania (Raiffeisen SFIO Parasolowy) -0.2%

Raiffeisen zdaje się znika ze sceny TFI, łączy się z BNP Paribas.

Pozostałe fundusze

Wzloty w terminie 3M:
PKO Akcji Rynku Złota (Parasolowy FIO) 19.9%
Santander Akcji Tureckich (Santander FIO) 18.0%
Investor Turcja (Investor SFIO) 16.8%
UniAkcje: Turcja (UniFundusze FIO) 14.1%
MetLife Akcji Małych Spółek (Światowy SFIO) 12.3%

Złoto, Turcja to hity i niespodzianka - małe spółki. Metlife, zaskoczyliście mnie. Ameryka Łacińska też miała dobry czas, jest na kolejnych pozycjach.

Upadki w terminie 3M:
Skarbiec Rynków Surowcowych (Skarbiec FIO) -11.9%
Raiffeisen Aktywnego Inwestowania (Raiffeisen SFIO Parasolowy) -11.2%
Rockbridge Superior Selektywny (Rockbridge Superior FIO) -9.6%
Superfund BLUE (Superfund SFIO) -9.4%
Novo Globalnego Dochodu (Novo FIO) -7.2%

Fatalny wynik Skarbca, nawet jak na swoją dość ryzykowną grupę.

IKB

Dla przypomnienia: IKB wskazuje na fundusze o korzystnej bazie, po spadkach, które odbijały. Nie przewiduje przyszłości, ani tym bardziej czasu odbicia. Ale to, co podaje ostatnio, to były dość celne wskazania: listopad - dług USD, rynki wschodzące, złoto, grudzień - obligacje i znowu sygnał z akcji.

Utrzymuje się wskazanie bardzo szerokie, obligacje, akcje - głównie rynków wschodzących, w tym niektóre fundusze polskich akcji, Europy Środkowej. Są już nawet fundusze mieszane. Cała lista jest długa, rynek chyba wabi początkujących.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz