25 stycznia 2020

Prowizje w "obcym" bankomacie krajowym? Są na to sposoby!

Nowy rok powitał nas jak zwykle podwyżkami cen, a wśród nich są przypadki wyższych opłat za wypłaty z bankomatów obcych. Tylko kilka banków pozwala na bezprowizyjne wypłaty z wszystkich krajowych bankomatów: BOŚ, Citi, Nest Bank, Getin, warunkowo w Millennium i Credit Agricole (gdy na konto wpływa co miesiąc z zewnątrz przynajmniej 1000 zł oraz choć raz w miesiącu zapłacimy kartą lub BLIKiem).

Niektóre banki oferują bezprowizyjne wypłaty jako fragment płatnego pakietu czy wymienną opcję. Pozostałe umożliwiają bezpłatne użycie własnych bankomatów, część dodatkowo bezprowizyjne wypłaty z jednej z sieci takich jak PlanetCash czy Euronet. W innych wypadkach należy spodziewać się prowizji - stąd właśnie tytułowe "obce" bankomaty.

Pewnym rozwiązaniem jest w tej sytuacji korzystanie z kilku banków i łączenie korzyści. Mogę sobie jednak wyobrazić, że nie wszystkim osobom to odpowiada: trzeba obsługiwać kilka kont. Na ratunek mam kilka sposobów, w tym też oferty fintechów. Tym bardziej że można spodziewać się dalszego wzrostu prowizji za wypłaty w "obcym" bankomacie. Jak się w takim razie przed nią bronić?

1. Wypłać BLIKiem zamiast kartą. Ten sposób pozwala obejść prowizję coraz rzadziej, ale na moment tego wpisu działa w mBanku i Alior Banku, w niektórych bankach może działać dla wybranych grup rachunków. Do wypłaty potrzebny będzie smartfon z aplikacją banku, dostęp do Internetu. Sprawdź szczegółową ofertę na BLIK w swoim banku, może akurat dla Twojego typu konta to zadziała?

2. Skorzystaj z karty Revolut - Revolut ma w ofercie kilka kart, nawet bezpłatną kartą miesięcznie można bezpłatnie wypłacić z bankomatów 800 PLN. Ten sposób nie zadziała jednak w sieci Euronet dla starszych kart Visa, wydanych do jesieni 2018 roku - pisałem o tym TUTAJ. Samej karcie poświęciłem wpis TUTAJ.

3. Wypłać społecznościowo. Skorzystaj z pomocy znajomego lub członka rodziny: być może będzie on mógł dać ci gotówkę w zamian za przelew na konto. W dobie przelewów natychmiastowych znajomy zobaczy zaraz kasę na koncie, a ty otrzymasz ją do ręki. Dla niego to tak, jakby skorzystał z wpłatomatu, dla ciebie - jak korzystanie z bankomatu.

4. Skorzystaj z cashback. Część banków udostępnia możliwość wypłaty gotówki w kasie sklepu. Niektóre żądają za taką wypłatę prowizji, ale może być ona i tak niższa, niż wypłata w obcym bankomacie. Liczba sklepów realizujących wypłaty stale rośnie, są to np.: Media Markt stacja Bliska, Orlen (nie wszystkie), Leclerc, Carrefour, Dino, Małpka Express, Żabka, Ruch, Twój Market, Drogeria Dayli. Saturn, Fresh Market.

5. Ten sposób jest mniej pewny, ale może warto spróbować? Skorzystaj z karty Curve, którą opisałem TUTAJ. Działa ona trochę jak "przedłużacz" między bankomatem a kartą banku. Użycie jej spowoduje obciążenie karty bankowej wskazanej w aplikacji. Odradzam tu próby z innymi kartami niż debetowe. Curve przy obciążeniu karty wystawia transakcję obciążającą z kodem MCC odpowiadającym transakcji gotówkowej. Z jakimi parametrami trafi do banku, i czy bank ustali, czy był to bankomat własny, czy nie - to jest niepewne. Natomiast w tamtym roku sposób ten działał z wieloma kartami, np. PKO BP, niewykluczone, że tak będzie nadal. W przypadku wypłat z bankomatów krajowych (karta w walucie kraju, wydana w tym kraju) Curve deklaruje możliwość dokonania aż 10 wypłat bez prowizji.

6. Ostatnią deską ratunku może być jedna miesięcznie bezprowizyjna wypłata kartą Alior Kantoru, której wydanie i obsługa jest praktycznie bezpłatne. Możesz też połączyć tę kartę z Curve, by "zagwarantować" sobie bezpłatność i nie nosić tyle kart.

Mam nadzieję, że dzięki tym punktom więcej prowizji za wypłatę gotówki w Polsce nie zapłacisz!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz