Potencjalną metodą odfiltrowania harmonicznych jest obliczanie i interpretacja wartości średnich. Wymaga to dodatkowych obliczeń i zbierania licznych danych. Moja propozycja testu jest nieco prostsza, opiera się o założenie, że interesuje nas tylko wznosząca część fali, wstępnie nie zamierzam wykrywać punktów przegięcia. Praktycznym aspektem, który mnie interesuje, jest znajdowanie funduszy rosnących silniej niż depozyty w dłuższym terminie.
Pomysł opieram o badanie rentowności funduszy zamiast liczenia średnich notowań. Jeśli średnia rośnie, to w długim (rocznym) terminie utrzymuje się dodatnia rentowność. Jeśli rentowność ta przez okres x miesięcy utrzyma się powyżej oprocentowania Y, to jest to interesujący nas trend.
Jak przebiega badanie:
1. W teście biorą udział fundusze otwarte o historii co najmniej rocznej w dacie startu. Od daty startu notuję wartości jednostek funduszy.
2. Co miesiąc przez kolejne x miesięcy sprawdzam, czy spełniony jest co najmniej jeden z warunków: a) roczna stopa zwrotu jest większa niż Y; b) notowanie funduszu wzrosło o co najmniej Y/12 względem miesiąca poprzedniego. Fundusze nie spełniające żadnego warunku są odrzucane i nie uczestniczą w kolejnych przebiegach.
Dodatkowe opcje:
A. Powtarzam procedurę z p.2 po przesunięciu punktu startu o 2 tygodnie do przodu, przez okres x-1 miesięcy.
B. Postępuję podobnie jak w opcji A, ale przesuwam punkt startu trzykrotnie, odpowiednio o 7, 15, 22 dni.
Warunki w p. 2 mają za cel znalezienie funduszu, który a) rośnie względem roku poprzedniego lub b) rośnie względem poprzedniego miesiąca, co pozwala kwalifikować się funduszom odbijającym po okresie spadków. Dodatkowe opcje służą poprawie eliminacji funduszy, by ograniczyć efekt "szczęśliwej daty" badania - działają jak kontrola jakości. Na podstawie wstępnych prób mogę powiedzieć, że opcja A może ograniczyć końcowy zbiór wyników nawet o 20%, zaś opcja B o 25%. Ponadto z powodów ostrożnościowych będę eliminować fundusze, dla których w archiwum brakuje danych (stóp zwrotu, notowań). Dlatego nie ma gwarancji, że test wskaże pełny zbiór funduszy spełniających warunki.
Co do długości badania trendu, zamierzam rozpocząć z x=12 - czyli rokiem. Wartość Y przyjmę arbitralnie na podstawie ofert atrakcyjnych depozytów. Jestem otwarty na sugestie co do obu parametrów. Nazwa testu także jeszcze może ulec zmianie (aktualny skrót: PoFuTRo :-) )
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz