20 sierpnia 2023

Jak rozliczyć podatek od odsetek od obligacji w 2023 roku?

 W 2023 roku biura i domy maklerskie nie pobierały podatku od większości obligacji skarbowych (hurtowych) oraz części obligacji korporacyjnych. Sytuację skomplikowały przepisy rządu PiS, który tę "częściowość" zdefiniował dla papierów o terminie wykupu dłuższym niż rok (zarówno skarbowych jak i korporacyjnych) i dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym (korporacyjnych i komunalnych wyemitowanych po 1 stycznia 2019 r.). Zamieszanie wokół sprawy opisał Parkiet.

Interpretacje podatkowe uzyskane przez niektóre instytucje wskazują, że nie są one zobowiązane do wyliczenia wypłaconych odsetek z nieopodatkowanych papierów, a tym bardziej wliczania ich w kwoty na PIT-8C. Pozostawiono więc podatników samymi sobie z problemem, jak to zrobić, a nawet nie wskazano instrukcji, gdzie umieścić kwoty w zeznaniach podatkowych. 

Ministerstwo Finansów unika odpowiedzi na pytania w tym temacie, z czego wnioskuję, że po prostu chcą podatników wysłać na rafy błędnych wyliczeń i interpretacji, aby potem nękać kontrolami.

Zapytałem więc Krajową Informację Skarbową o rozliczenie. Oczywiście, nie uzyskałem odpowiedzi na to, jak poprawnie obliczyć otrzymane odsetki wymagające odrębnego opodatkowania. Natomiast mogę podzielić się informacją odnośnie zeznania podatkowego.

KIS objaśnia, że jeżeli podatnik uzyskuje dochód z tytułu odsetek od obligacji, przychód (dochód) ten podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%.

Kwotę należnego podatku (nie odsetek!) podlegającego odliczeniu wykazuje się w zeznaniu PIT-36 lub PIT-36L lub PIT-38 lub PIT-39. Wybór formularza uzależniony jest od rodzaju pozostałych dochodów uzyskanych przez podatnika. Rozliczenia i zapłaty podatku z tytułu odsetek można dokonać w jednym z zeznań - PIT-36 (część N), PIT-36L (część K), PIT-38 (część G), PIT-39 (część E). 

Osobiście zwykle wybierałem PIT-38 do rozliczenia dochodów giełdowych i kapitałowych. Jeśli inwestujecie w obligacje, szykujcie się na problemy z uzyskaniem zestawienia odsetek wymagających opodatkowania. No i przygotujcie pieniądze.


1 komentarz:

  1. Strasznie mnie ten bajzel zdenerwował. Od odsetek z niektórych moich obligacji pobrano podatek, a od części nie. Ktoś powie - mogłeś je sprzedać zanim dostałeś nieopodatkowane odsetki. Ale czy rozliczenie podatku od ewentualnego dyskonta nie jest trudniejsze niż od odsetek? Nie wiem jak to będę liczył przy zeznaniu podatkowym :/

    OdpowiedzUsuń