26 stycznia 2018

Test-wyszukiwanie Zyskownych Funduszy o Akceptowalnej Zmienności, 1/2018

Link do poprzedniego testu.

Nowa edycja testu ZFAZ - test będzie cykliczny, powtarzany co ok. kwartał.
Procedura testowa: TUTAJ
Okres: 2016.01.18 - 2018.01.18
Wykluczenia: fundusze zamknięte, fundusz pracowniczy PKP, KBC Alfa, Aviva Investors Papierów Nieskarbowych.
Wymagana rentowność za 2 lata: 4,6%

W teście podniosłem wymaganą rentowność o 0,1%, biorąc pod uwagę większą ilość promocyjnych ofert banków na co najmniej 2,5% w ostatnim kwartale. Nie wpłynęło to na wyniki. Punkty 1-4 testu przechodzi 37 funduszy, a p.5 (rentowność) 25 funduszy :

Bez obsunięć:
Rockbridge FIO Rockbridge Obligacji Korporacyjnych : 5.86%
Skarbiec FIO Skarbiec - Obligacji Globalnych : 6.01%
KBC Biznes SFIO Gamma : 7.06%
KBC FIO Pieniężny : 6.15%
MetLife SFIO Światowy MetLife Lokacyjny : 4.63%
Quercus SFIO Quercus Ochrony Kapitału : 4.77%
Rockbridge Superior FIO Rockbridge Superior Pieniężny : 4.98%
Superfund SFIO Portfelowy Superfund Pieniężny : 5.74%

1 obsunięcie:
Agio Plus FIO Agio Kapitał Plus : 4.81%
Agio SFIO Agio Kapitał : 6.22%
KBC FIO KBC Obligacji Korporacyjnych : 5.47%
Investor FIO Investor Płynna Lokata : 5.86%
Ipopema SFIO Gotówkowy : 5.09%
KBC Portfel VIP SFIO Pieniężny : 7.21%
Superfund SFIO Superfund Płynnościowy : 6.29%
UniFundusze SFIO SGB Gotówkowy : 5.88%
UniFundusze SFIO UniAktywny Pieniężny : 7.85%

2 obsunięcia:
BPS SFIO Płynnościowy : 6.02%

3 obsunięcia:
Allianz FIO Allianz Globalny Stabilnego Dochodu : 14.57%
BPS SFIO Obligacji Korporacyjnych : 6.5%

4 obsunięcia:
Amundi FIO Amundi Globalnych Perspektyw Umiarkowany : 9.79%
ING BSK Fundusze Indeksowe SFIO Indeks MSCI EMU : 33.05%
ING BSK Fundusze Indeksowe SFIO Indeks S&P 500 : 42.74%
Ipopema SFIO Globalnych Megatrendów : 55.98%

6 obsunięć:
ING BSK Fundusze Indeksowe SFIO BSK Indeks WIG 20 : 47.6%

Sporo funduszy niskiego ryzyka odpadło na początku na warunku minimalnej rentowności rocznej 1%. Z jednej strony to rozsądne minimum, z drugiej hamulec w historii funduszy, np. Unikorona Pieniężny. Mamy mimo to wiele nowości. Ogólnie ilość końcowych funduszy wzrosła, choć dodałem nowe wyłączenia. Grupa bez obsunięć rozrosła się, pojawił się fundusz Skarbiec Obligacji Globalnych i Metlife Lokacyjny - warto zerknąć na ich wykresy. Szczęśliwszy dobór dat pomógł trochę funduszom Superfund, Rockbridge i KBC spaść z liczbą obsunięć. Jestem nieco zaskoczony, że KBC Obligacji Korporacyjnych zaliczył test mimo ostatnich wpadek. Z jednym obsunięciem pojawiły się wreszcie fundusze Unikorony oraz Ipopema i Investor, ale zabrakło PKO (dobór dat wyeksponował problemy z końca 2016). Zauważyłem, że uzyskane rentowności nieco poszły w górę w tej grupie.

W środku znalazły się fundusze BPS: Płynnościowy i Obligacji Korporacyjnych, oraz Allianz Globalny Stabilnego Dochodu. Tym razem zabrakło tu Altusa.

Jeszcze ciekawiej jest dalej. Pojawiają się fundusze akcji ING i Ipopema, które fuksem dostają się na listę - nie mają długiej historii przed 2016 rokiem i to pomaga im spełnić warunki testu. Zaczynają karierę od dołka, od którego akurat liczona jest rentowność. Nie mniej jednak dzięki sile trendu zaliczyły test. Interesująco wygląda też Amundi Globalnych Perspektyw Umiarkowany, to młody fundusz z francuskiej grupy powiązanej z Credit Agricole.

Jak widać, dobór dat w teście ma pewien wpływ na wyniki - wahania notowań mogą w konkretnym tygodniu pomóc albo zaszkodzić w przejściu testu. Nie mam na to na razie łatwego rozwiązania, test z krokiem tygodniowym jest bardziej złożony i dłuższy. Mógłbym też eliminować fundusze bez rocznej historii, ale uznałem, że to zbyt duże ograniczenie.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz