11 kwietnia 2017

Jeden łowca frajerów już w areszcie. Co znaczy "boiler room"?

Nie jest tak źle, jak mi się wydawało w kwestii łowców frajerów - policja już dwa miesiące temu aresztowała obywatela Izraela, Eyala P., podejrzanego o wyłudzenia na szkodę klientów firmy Alpha Finex. Sama firma od końca 2016 roku jest na liście ostrzeżeń KNF. To właśnie tam zatrudnił się Mateusz Ratajczak, autor słynnego artykułu o łowcach. Eyala P. aresztowano, gdy próbował czmychnąć zagranicę, miał podwójne obywatelstwo. O tych wydarzeniach jednak mało było w mediach o szerszym zasięgu, dopiero dziś była informacja na pb.pl, stąd i mój spóźniony wpis.

O aresztowaniu informuje też strona adwokata poszkodowanych, przy okazji używając pojęcia "boiler room". Co to znaczy?

Po angielsku boiler room to kotłownia, ale pojęcie nabrało nowego znaczenia za sprawą filmu z 2000r. o tym samym tytule, w Polsce znanym jako "Ryzyko". Kotłownia jest firmą kreującą gorącą atmosferę wokół wybranych instrumentów finansowych w celu osiągnięcia korzyści. Tytuł filmu właśnie pochodzi od tego podgrzewania atmosfery. Pojęcie to nie jest więc nowe, objaśniał je także KNF w dodatku do Dziennika Gazety Prawnej z 2011 roku jako:

" działalność polegającą na oferowaniu za pomocą telemarketingu lub przy użyciu internetu dóbr i usług, które w rzeczywistości nie istnieją lub nie są faktycznie rozprowadzane przez podmiot rzekomo je oferujący."

Kotłownie działają w różny sposób, generalnie stronią od kontaktu bezpośredniego z klientem i wkręcają go w straty udając profesjonalne biuro maklerskie przez telefon i Internet. Dopiero za sprawą łowców frajerów pojęcie to u nas staje się popularne, trafiło ponownie do broszury KNF przypominającej o oszustwach pt. "Piramidy i inne oszustwa na rynku finansowym". Podaje w niej przykład nieuczciwej firmy wciskającej klientom groszowe akcje telefonicznie, bez zezwolenia, stosującej triki psychologiczne. Te opisy świetnie pasują do obserwacji z firmy Alpha Finex: brak licencji, naciąganie na stratne inwestycje, fałszywe doradztwo, budowanie zaufania po to, by wykorzystać rozmówcę. Zachęcam do zapoznania się z powyższymi artykułami KNF w linkach, przykłady są interesujące, ale nie chcę ich powielać na blogu. Warto także zapoznać się z artykułem z serwisu nf.pl, który podaje więcej faktów o kotłowniach.

Niestety jedna jaskółka wiosny nie czyni, choć całe działanie prokuratury wygląda jak fragment większego planu. Póki co strona Alpa Finex istnieje w sieci, a jej schemat działania powiela dziesiątki innych kotłowni w Polsce. Dlatego bądźcie ostrożni, najlepiej skorzystajcie z aplikacji blokującej telefony od oszustów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz