9 czerwca 2018

Silne rekomendacje kupna - szukam liderów, VI 2018

Postanowiłem powrócić do testu silnych rekomendacji kupna, o jakich pisałem w październiku 2017 r.

Powtórzyłem ten sam test biorąc pod lupę okres 2017.06.01 - 2017.11.30 (pół roku), od końca którego również minęło niedawno pół roku. Wycenę akcji spółek zrobimy zgodnie z początkiem czerwca 2018, by sprawdzić, jak to się rekomendacje udały. Było ich o wiele mniej, zerknijcie poniżej. W tabeli pozostawiłem kolejność pięciu pierwszych DM tak jak wystąpiła wcześniej.

Ilość rekomendacji DM z potencjałem >40% z okresu 2017-06-01 do 2017-11-30
Nazwa rekomendującego Ilość rekomendacji Trafność Średni wynik w %
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. 80.753.57
Dom Maklerski BZ WBK 100.20-14.10
East Value Research 40.75-1.84
Dom Maklerski mBanku S.A. 10.00-83.70
Dom Maklerski BDM S.A. 40.25-4.53
DM Bank Zachodni 11.002.00
Erste Bank 11.0010.11
Raiffeisen 10.00-84.50


Każdą rekomendację liczyłem z osobna, nawet wielokrotnie wydaną w tym okresie dla tej samej spółki. Tym razem nie było ich wiele. W grupie są także rekomendacje dla kilku spółek z New Connect (tu wyraźny jest udział EVR).

Najwięcej rekomendacji wydaje ponownie BOŚ i BZ WBK. BOŚ wyróżnia średnia, BZ WBK miało zarówno super typ (PEP) jak i wpadkę (Izoblok). W oczy rzuca się słaby wynik mBanku i Raiffeisen - to rekomendacja dla GetBack. EVR obstawił trafnie wzrost Celtic i Arena.pl, ale dużo stracił na Nestmedic. Szczęścia zabrakło DM Banku Zachodniego, który obstawił Mabion - kurs rósł całkiem fajnie, ale potem zjechał w związku z emisją akcji. Erste Bank odstawił trafnie Benefit Systems, tu kurs od stycznia także spadł. Nikt nie sięgnął średniej 40% potencjału - nie ma szału.

Gdybym wybrał wycenę wg notowań z połowy stycznia (blisko szczytu w ostatnim okresie), liczby wyglądałyby nieco lepiej, ale nadal bez powodu do radości. Zyskałyby nieco wyceny czołowej dwójki (ok. 10%), Erste, nie było jeszcze krachu GetBack. Tylko co to byłby za test rekomendacji nastawiony na łapanie szczytów indeksu? Wiosna to był mało korzystny okres dla giełdy, indeksy spadały, ale nie doszło do krachu. Można uznać, że tło rynkowe było niemal neutralne, nieco falowało. I wygląda na to, że rekomendacje nie są w stanie pokonać solidnie średniej.

Nie pomaga też skoncentrowanie się na topowych pod względem liczności prognoz dwóch DM:

Ilość rekomendacji z potencjałem >50%, okres 2017.06.01 - 2017.11.30, TOP 2 w ilości
Nazwa rekomendującego Ilość rekomendacji Trafność Średni wynik w %
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. 50.84.60
Dom Maklerski BZ WBK 50.2-7.75


DM BOŚ miało fajne typy (Asbis, Mercator), ale średni wynik popsuło Rafako. DM BZ WBK miało więcej porażek: Izoblok, ZE PAK, Autopartner. Nikt nie uzyskał nawet 20% średniej zysku.

Mój końcowy wniosek jest taki, że rekomendacje nie dają przewagi nad rynkiem. Nie są na tyle trafne, by bić indeksy. Gdybym miał wyróżnić jakiś DM, to tym razem byłby to DM BOŚ i na tym koniec. Sytuacja z GetBackiem budzi dużo wątpliwości i jestem zdania, że robiąc tak chybioną rekomendację banki powinny dołożyć się wszystkim, którzy pod wpływem ich sugestii stracili na obligacjach. W innym wypadku możemy mówić o zabawie we wróżenie z fusów pozbawione krzty odpowiedzialności. To nie działa.

Subiektywnie, na podstawie różnych wydarzeń spoza tego wpisu dochodzę do przekonania, że system organizacyjny związany inwestowaniem i handlem w ogóle nie działa. Nie działa kontrola, KNF zasypia gruszki w popiele, nie działają sądy i prokuratura, policja, stanowienie prawa. Są ludzie tego świadomi, którzy wykorzystują innych, którzy wierzą w poprawne działanie systemu.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz